دانستنی های سفر

دانستنیهای کشور ترکیه

ترکیه منطقه ای ست جذاب و خیره کننده که شرق اروپا و غرب آسیا را بهم متصل کرده است.

دانستنیهای کشور ترکیه

معنی پرچم ترکیه: پرچم کشور ترکیه هماننده هر پرجم دیگری دارای معنا و حقیقتیست که دانستن آن شاید برای مسافران و دوست داران سفر به ترکیه جالب باشد. پرچم ترکیه دارای تاریخی بسیار جالب مربوط به دوران عثمانی می باشد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد. پرچم ملی فعلی ترکیه از نسخه عثمانی گرفته شده است، به جز اینکه نمادهای ستاره و هلال نازک‌تر و ابعاد دقیق‌تری دارند که با قانون پرچم ترکیه ۱۹۳۶ استاندارد شده است.یکی از افسانه‌های پرچم ترکیه این است که در طول نبرد کوزوو در سال ۱۴۴۸، زمانی که عثمانی‌ها نیروهای مسیحی را شکست دادند، بازتاب ماه و ستاره در استخرهای خون نمایان شده است.افسانه دیگری بیان می‌کند که پادشاه اول عثمانی، عثمان I، خوابی دید که در آن هلال و ستاره‌ای از سینه قدی (قاضی دادگاه شریعت) که می‌خواست با دخترش ازدواج کند، بیرون آمده و سپس به سینه او فرود آمد که در نتیجه آن درخت شگفت‌انگیزی به وجود آمد که شاخه و برگ‌های عظیمش تمام جهان را با سایه‌اش پوشانده بود.

معنی پرچم ترکیه

شناختی کوتاه به ترکیه

پایتخت: آنکارا

نوع حکومت: جمهوری

زبان: ترکی استانبلی

واحد پول: لیر ترکیه

جمعیت: 79.81 میلیون نفر

منطقه زمانی: 03:00+ GMT

پیش شماره تلفن: 90+

تعطیلات رسمی: شنبه و یکشنبه

شناختی کوتاه به ترکیه

اطلاعات کلی کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از زیباترین کشورهای همسایه ایران است، در حقیقت ترکیه کشوری اوراسیایی ست که در واقع به عنوان منطقه ای با ارزش از لحاظ اقتصادی و فرهنگی شناخته می شود.

همسایگان کشور ترکیه گرجستان، سوریه، ایران و عراق هستند.

مردم ترکیه به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند اما در مناطق مختلف آن زبان کردها و زازا ها هم شنیده می شود.

هر ساله مردم بسیاری از گوشه و کنار برای تفریح و یا زندگی به ترکیه می روند، چرا که آب و هوای ترکیه و نزدیکی به دریا، مردم خونگرم و مهمان نواز و عادات جذاب غدایی باعث شده که آنها ترکیه را یک قطب قوی در پذیرش توریسم بدانند.

یکی مهمترین و بزرگترین شهرهای آسیا و اروپا می باشد که 20 میلیون جمعیت را در خود جای داده. قسمتی از استانبول در آسیا و بخشی دیگر در اروپا قرار دارد. و همچنین از نظر گردشگری رتبه سوم دنیا را دارد.

یکی دیگر از شهرهای مهم ترکیه به دلیل جذب گردشگر آنتالیا می باشد. تفریحات آبی به خصوص در تابستان آنتالیا را به یکی از محبوبترین شهرهای ترکیه تبدیل کرده است.

از دیگر شهرهای مهم ترکیه می توان ازمیر، کوشی آداسی، وان، قونیه، بدرومو... اشاره کرد.

مطالعات نشان داده که بیشترین جمعیت ایرانی ساکن ترکیه در شهرهای استانبول و آنکارا هستند و شرکت های مختلفی در این کشور از سوی ایران به ثبت رسیده.

صحبت در مورد فرهنگ، حجاب و آدام و رسوم مردم ترکیه شاید بتواند زمینه ای برای آشنایی بیشتر مردم با ترکیه باشد.

بنابراین بهتر است بدانید که در این کشور مردم ادیان مسلمان و مسیحی با دوستی فراوان در کنار هم زندگی می کنند. بنابراین مسئله احترام به هر نوع مذهب در این کشور اهمیت ویژه ای دارد.

با اینکه در گذشته حجاب در اماکن دولتی و دانشگاهها ممنوع بوده اما مدتهاست که این قانون لغو شده و هر فردی در این کشور حق انتخاب نوع پوشش خود را دارد.

شاید بتوان گفت ترکیه قدرت جذب تمام فرهنگها و مذهبها را در خود دارد و با توجه به ظرفیتهای فراوان توریستی، سیاسی، اقتصادی و علمی می توان آن را یکی از مهمترین کشورهای همسایگی ایران دانست.

اطلاعات کلی کشور ترکیه

آب و هوای ترکیه

یکی از مهم ترین کشورهای توریستی دنیا ، ترکیه است ، از آنجا که این کشور سالانه میزبان شمار زیادی از گردشگران از سراسر دنیاست که تور ترکیه را انتخاب می کنند ، شرایط آب و هوایی ترکیه نقش زیادی در زمان ازدحام گردشگران خواهد داشت . اما از آنجا که هر ناحیه کشور دارای شرایط بخصوص و متفاوتی ست ، در تمام ایام سال از گردشگر خالی نخواهد بود . ترکیه توسط کوههای بلند و دریاهای آزاد احاطه شده است و همانند قیفی لبریز از شگفتی های طبیعی است . جدای از آن ، آب و هوای کشور ترکیه دارای تنوعی عجیب از آب و هوای مدیترانه ای تا آب و هوای قاره ای ست . مناطق شمالی ترکیه آب و هوای اقیانوسی دارد در حالی که مناطق جنوب آن دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است . آب و هوای حاکم در مناطق داخلی نسبتا خشک و قاره ای ست . بنابراین شما می توانید در یک روز در ترکیه چهار فصل را تجربه کنید . به طورکلی ترکیه چهار منطقه آب و هوایی دارد :

سواحل جنوب و سواحل غرب با آب و هوایی مدیترانه ای

سواحل دریای سیاه با تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب

بخش های شرق و شمال شرقی ترکیه با آب وهوایی کوهستانی

بخش های مرکزی فلات آناتولی با آب وهوای نسبتا خشک قاره ای

آب و هوای ترکیه

پوشش مردم ترکیه

پوشش مردم هر جامعه‌اي برخاسته از فرهنگ حاكم بر آن جامعه است. پوشاك مي‌تواند به عنوان سمبل و نماد فرهنگ و بارزترين نشانه قوميت يك جماعت تلقي شود. همچنين پوشاك مي‌تواند به عنوان يكي از نشانه‌هاي سريع‌الانتقال فرهنگ به كار رود؛ چرا كه از يك طرف مي‌تواند به سرعت تأثيرگذار باشد و از طرف ديگر به سرعت تأثيرپذير. غلبه فرهنگي و در مقابل آن سلطه‌پذيري فرهنگي هر دو از طريق پوشاك به راحتي امكان‌پذير است. نوع پوشش حاكم بر جامعه، به طور بالقوه توان تأثير بر ساختار و سبك زندگي جامعه را دارد؛ تاريخ اندلس نشان مي‌دهد كه پوشش زنان، چه تأثيري در سقوط حكومت مسلمانان در اسپانيا داشته است. تغيير اجباري نوع پوشش در كشورهايي مثل ايران و تركيه نيز گوياي نقش تأثيرگذار نوع پوشش بر معيشت و شيوه‌هاي توليد در اين دو جامعه است.

فرهنگ مجموعه‌اي از آيين‌ها، آداب و سنن،‌ مذهب و زبان هر جامعه‌اي است. نوع پوشش، انعكاسي از هويت فرهنگي يك قوم يا جامعه انساني است. پوشش دو بُعد دارد؛ بعد ظاهري و بعد دروني. بعد ظاهري آن متأثر از آموزه‌ها، ارزش‌ها و هنجارهاي مذهبي و فرهنگي و قانوني و نيز شرايط اقتصادي و جغرافيايي حاكم بر هر جامعه‌اي است و بعد دروني لباس؛ منشأ اخلاقي، روانشناسي، جامعه‌شناسي و تاريخي دارد. با اين اوصاف نقش پوشش و نوع پوشاك مرسوم در هر جامعه، گوياي فرهنگ و جهان‌بيني حاكم بر آن جامعه است. يكي از مهمترين راه‌هاي نفوذ فرهنگي در هر جامعه‌اي، كنترل نوع پوشش آن جامعه است.

ارتباط پوشش و فرهنگ در تركيه: در تركيه كه طي قرون متمادي تحت تسلط مسيحيان بيزانسي بوده و پس از آن تحت استيلاي تركان مسلمان قرار گرفته،‌ زنان و مردان همواره پوششي مطابق با آموزه‌هاي اديان مسيحيت و اسلام داشته‌اند. در دوران پادشاهي سلطان محمود دوم، تلفيقي از سبك پوشش غربي و شرقي در هم آميخته شد و شخص سلطان براي اولين بار به جاي عمامه، از فينه براي پوشاندن سر استفاده نمود. بعد از فروپاشي امپراتوري عثماني و تأسيس دولت جمهوري در تركيه، سياست‌هاي اصلاحي آتاتورك بر بسياري از جنبه‌هاي زندگي تركان تأثير گذاشت. يكي از اولين تغييراتي كه آتاتورك اصرار و اهتمام خاصي به انجام آن داشت، تغيير در نوع پوشش مردم تركيه بود. لباس مردم تركيه سنتي و محلي بوده و در نواحي مختلف اين سرزمين در مدل‌هاي مختلفي وجود داشته است. با اعمال سياست‌هاي اصلاحي آتاتورك، پوشش مردان، تغييرات اساسي نمود و عمامه‌ها و دستارها جاي خود را به كلاه فرنگي دادند و شال‌هاي كمر با كمربندها جايگزين شد. كت، جايگزين عبا و ردا شد و شلوارهاي پُرچين جاي خود را به شلوارهاي كمربنددار دادند. زنان نيز از سياست‌هاي غرب‌گرايانه آتاتورك بي‌نصيب نماندند؛ تشويق و ترغيب زنان به كنار گذاردن حجاب اسلامي و استفاده از پوشش غربي در اين سال‌ها به اوج خود رسيد و حتي بارها تأكيد مي‌شد كه پوشش سر و صورت زنان و فاصله‌گيري آنان از مردان، نشانه توحش زنان است! قابل ذكر است كه در اين سال‌ها اصرار دولت بر نكوهش حجاب اسلامي بود و نه منع و محدوديت قانوني آن.

در همين سال‌ها قوانيني به منظور محدوديت استفاده از البسه مذهبي در سطح جامعه اجرا شد،‌ به موجب اين قوانين فقط مقامات روحاني مسلمانان، ارامنه و پيروان ساير اديان اجازه پوشيدن چنين لباس‌هايي را داشتند.

پوشش امروزين مردم در تركيه: امروزه اما به دنبال ناكامي برخي تغييرات اصلاحي در جامعه تركيه و شكست طرح‌هاي افراط‌گرايانه عليه آموزه‌هاي مذهبي، دولت‌هاي اخير در سياست‌هاي خود تغيير رويكرد داده و شيوه‌اي ملايم‌تر در پياده‌سازي طرح‌هاي اجرايي خود در پيش گرفته‌اند. بر سر كار آمدن حزب ميانه‌رو عدالت و توسعه در مجلس ملي كبير تركيه و رياست جمهوري رجب طيب اردوغان، نشان از تسلط حزب اسلام‌گراي تركيه دارد؛ اين حزب تلاش‌هايي براي بازگرداندن هويت تركي-اسلامي صورت داده كه البته بعضا ناكام مانده است. از جمله اين تلاش‌ها اختياري نمودن انتخاب نوع پوشش براي بانوان در مجامع عمومي است. البته استخدام زنان محجبه در ادارات دولتي كماكان داراي موانع قانوني است، با اين حال دانشجويان دختر اجازه داشتن حجاب در دانشگاه‌هاي تركيه را دارند.

پوشش غالب در تركيه امروزي و به ويژه در شهرهاي بزرگ اين كشور،‌ به سبك غربي است؛ با اين حال هنوز هم در مناطق كوچكتر با فرهنگ‌هاي بكر‌تر، پوشش‌هاي محلي رواج دارد و تردد زنان و مردان با لباس‌هاي نامتعارف امروز، نامرسوم است و باعث جلب توجه و تعجب ساكنين اين مناطق مي‌شود.‌ به ويژه در مناطق شرقي، حساسيت‌ها نسبت به نوع پوشش زنان و مردان بسيار زياد است. با اين حال در قسمت‌هاي غربي تركيه، پوشش مردم، اروپايي شده و حساسيت خاصي نسبت به ساير پوشش‌ها به چشم نمي‌خورد.

پوشش گردشگران در تركيه: رعايت قوانين و هنجارهاي هر كشوري براي اتباع خارجي اعم از گردشگر و ساير مسافران الزامي است. علاوه بر آن چنانچه گردشگري قصد تردد يا تحصيل در مناطقي با فرهنگ‌هاي محدودتر از تركيه را دارد؛ بهتر است براي جلوگيري از ايجاد حساسيت و جلب توجه، عرف آن جامعه را در نظر بگيرد.

پوشش مردم ترکیه

سفر به ترکیه

ترکیه کشوری ست که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. در مواقع یکی از مناسبترین مقصدهای سفر بوده که هم می تواند توریسم سلامت را پوشش دهد و هم توریسم مذهبی را، هم می تواند شمار را با تاریخ و فرهنگ هم سو کند و هم به یک تفریح دلچسب مهمان کند.

برای سفر به ترکیه هم راه هوایی را می توان انتخاب کرد و هم راههای زمینی را.

شاید بهتر باشد قبل از سفر به ترکیه از هتل های آنجا اطلاعات دقیق داشته باشید، و وضعیت غذاها و موقعیت جغرافیایی آن را بررسی کنید.

اصولا" ایرانیان در سفر به ترکیه هتل های اطراف منطقۀ تکسیم (تقسیم) را انتخاب می کنن، چرا که هتل های این منطقه هم دارای کیفیت بالایی هستند و هم نزدیک به مراکز خرید، رستورانها و اماکن دیدنی است که باعث می شود شما از وقت خود به بهترین شکل استفاده کنید.

بعد از فراهم کردن و آماده سازی سفر به ترکیه و آشنایی با هتل ها و غذاها در ترکیه کم کم نوبت به شناخت شما از اماکن های زیبا می رسد. چشم اندازهای شگفت انگیز، وسعت تاریخی، طیف وسیع آب و هوایی، سواحل زیبا اماکن مهم مثل اباصوفیه، مسجد آبی و بازار بزرگ می تواند سفر شما را کاملا" منحصر بفرد کند.

بازار بزرگ استانبول اولین مرکز خرید جهان، مسجد نور عثمانی و مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی. مسجد سلیمانیه دومین مسجد بزرگ استانبول تنها بخشی از دیدنی های ترکیه هستند.

اگر بخواهیم در مورد همه ی جاذبه های دیدنی ترکیه صحبت کنیم وقت زیادی را باید صرف کنیم.

سفر به ترکیه

چند جاذبۀ دیدنی ترکیه

آنیت کبیر: قبر یادمانی محل دفن مصطفی کمال آتاتورک

آنیت کبیر

ایاصوفیه: جلوه گر جلال و شکوه دوران طلایی بیزانس

ایاصوفیه

بازار قدیمی استانبول: یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان

بازار قدیمی استانبول

کاپادوکیا: دره های سنگی شگفت انگیز به همراه بالن های بسیار زیبا

کاپادوکیا

افس یا افسوس(ازمیر): باز مانده یکی از شهرهای باستانی رومی در منطقه مدیترانه

افس یا افسوس(ازمیر)

توریسم سلامت در ترکیه

توریسم سلامت در ترکیه از جایگاه خوبی برخوردار است و هر ساله توریست بسیاری برای دریافت خدمات سلامتی و درمانی طبیعی به چشمه های آب معدنی گرم و سرد در ترکیه مراجعه می کنند.

توریسم سلامت در ترکیه

عادات غذایی در ترکیه

مسئله ای که شاید برای شما بسیار مهم باشد و نسبت به آن دغدغۀ زیادی داشته باشید غذاهای ترکیه است. در حقیقت باید بدانید با سفر به ترکیه با مشکل غذا روبرو نخواهید شد. لذت تست کردن غذاهای جذاب ترکیه می تواند تجربه ای تکرار نشدنی برای شما باشد. کباب ترکی، پیده، سوپ عدس، کوفته، خوراک فاصولیه، صدف سیاه یه می دیه که به صورت دلمه پر می شود از غذاهای مخصوص ترکیه هستند که شما در سفر به ترکیه حتما" با آنها آشنا خواهید شد.

همچنین از لحاظ ذائقه عذایی نیز ترکها بسیار به ایران نزدیک هستند و با طعم ادویه جات دلچسب شما را غافلگیر می کند.

عادات غذایی در ترکیه

بهترین زمان سفر به ترکیه

پیشنهاد ما به شما رفتن به ترکیه در فصولی ست که می توانید از آن نهایت لذت و استفاده را ببرید.

در حقیقت بهار و پاییز بهترین گزینه های سفر هستند. تابستان های گرم و زمستانهای سرد از ویژگی های آب و هوایی ترکیه می باشد.

بهترین زمان سفر به ترکیه

شرایط سفر به ترکیه

با توجه به توافقی که بین دولت ایران و ترکیه وجود دارد اتباع ایرانی جهت ورود به ترکیه و اقامت تا 90 روز نیاز به دریافت ویزا ندارند و چنانچه بیشتر از 90 روز نیاز به حضور در ترکیه داشته باشند می بایستی می بایستی به مقامات این کشور مراجعه و در خواست دریافت ویزا بلند مدت نمایند.

توجه داشته باشید هنگام ورود حتما مهر ورود در پاسپورت شما زده شود در غیر این صورت هنگام خروج از کشور با مشکلات فراوانی ررو برو خواهید شد.

قیمت و نحوه و شرایط دریافت ویزای کشور ترکیه بجز ویزا توریستی 90 روزه در زیر آمده است.

ویزای توریستی برای اقامت 6 ماهه:

این نوع ویزا در حال حاضر تنها نوع ویزا می باشد که افرادی که در ترکیه دارای ملک هستند می توانند برای اقامت بلند مدت استفاده کنند البته داشتن ملک باعث دریفت قطعی این نوع ویزا نمی باشد و مدارک دیگری نیز جهت دریافت این نوع ویزا از شما خواسته می شود . که البته قوانین در این مورد در حال تغییر است و شرایط در حال بهتر شدن می باشد .

ویزا تحصیلی و دانشجویی کشور ترکیه:

در حال حاضر تنها روش گرفتن اقامت بیش از 1 سال در کشور ترکیه این روش می باشد که جهت دریافت این نوع ویزا علاوه بر داشتن نامه پذیرش از طرف دانشگاه ها و موسسات ترکیه می بایستی مدرک تومر (مدرک زبان ترکی ) را نیز داشته باشید.

ویزا کاری و تجاری:

با ثبت شرکت در ترکیه اجازه اقامت یک ساله و بعد از مدتی 2 ساله به شما داده می شود و همچنین چنانچه شرکتی در ترکیه از شما دعوت به همکاری نماید با این دعوت نامه نیز ویزا 1 ساله کاری کشور ترکیه به شما داده خواهد شد.

شرایط سفر به ترکیه


کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ندای پارسه میباشد.

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت