دانستنی های سفر

دانستنیهای کشور آذربایجان

تاریخ باشکوه و آثار دیدنی به جا مانده از دوران های مختلف و متاثر از هنرهای ایرانی، ترک و روسی و همچنین همگامی با دانش ، فناوری و پیشرفت های شهری به همراه برج های بلند و مدرنش چهره ای دیدنی به این کشور داده است. با هم تعدادی از دانستنی های آذربایجان را مرور خواهیم کرد.

alt

معنی پرچم آذربایجان

این بار برای آشنایی با معنی رنگ پرچم کشورها به آذربایجان یا همان جمهوری آذربایجان می پردازیم. آذربایجان از سه رنگ آبی، قرمز و سبز استفاده کرده است. آبی سمبل ترک ها، سبز سمبل دین اسلام و قرمز به نشانه ی پیشرفت می باشد. ستاره ی ۸ پَر نیز ۸ شاخه ی مردم ترک را نشان می دهد.

alt

شناختی کوتاه به آذربایجان

پایتخت: باکو

نوع حکومت: جمهوری / پارلمانی

زبان: آذری، روسی و گرجستانی

واحد پول: منات

جمعیت: حدود 9 میلیون و 995 هزار نفر

منطقه زمانی: GMT+4

پیش شماره تلفن:+994

تعطیلات رسمی: شنبه و یکشنبه

alt

اطلاعات کلی کشور آذربایجان

کشور آذربایجان کشوری است که در لیست کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق قرار گرفته است. و بزرگترین کشور ناحیه قفقاز محسوب می‌شود. همسایه‌های این کشور از سمت غرب ارمنستان و ترکیه است. از سمت شمال نیز گرجستان و روسیه همسایگان کشور آذربایجان محسوب می‌شود. این کشور در حدود 10 میلیون نفر جمعیت دیده می‌شود که بیش از 89 درصد آنها مسلمان هستند. این کشور دارای سه ویژگی جغرافیایی فیزیکی خاص است. به طور کلی در حدود 40 درصد از کشور آذربایجان توسط کوه‌ها پوشیده شده است. بهترین فصل سفر به کشور آذربایجان فصل بهار است و البته تابستان‌های بسیار دل انگیزی نیز دارد.

در کشور آذربایجان جنگل‌ها و مراتع زیادی دیده می‌شود که هنوز در وضعیت حفاظت شده قرار دارد و توانسته رتبه خوبی را به خود اختصاص دهد.

بیش از 39 گونه جانوری در کشور آذربایجان وجود دارد که در حدود 11 گونه ان در معرض خطر انقراض هستند.

اینطور که مشخص شده است ایرانیانی که به کشور آذربایجان سفر کرده‌اند در زمینه منسوجات نیز توانسته‌اند به درآمد زایی خوبی دست یابند اغلب کارخانه‌ها و شرکت‌ها در کشور آذربایجان از سوی افراد غیر آذربایجانی اداره می‌شوند.

جمهوری آذربایجان در سال‌های قبل با تولید ناخالص ملی خود توانست به میزان 12 درصد به رشد اقتصاد کشور خود کمک نماید. محصول نفتی این کشور از کیفیت خوبی برخوردار است به این ترتیب سبب شد که سرمایه‌گذاری در کشور آذربایجان نیز بیشتر از قبل شود.

با توجه به بهره برداری منابع نفتی که از سوی روسیه شکل گرفت کشور آذربایجان در طول روز با تولید بیش از 450 هزار بشکه نفت یکی از عمده‌ترین منابع تأمین نفت در شوروی محسوب می‌شود.

کشور آذربایجان در مجاورت دریای خزر قرار دارد به این ترتیب توسعه بخش شیلات و ماهیگیری در کشور آذربایجان نیز از دیگر گزینه‌های بسیار مهم محسوب می‌شود.

صنایع نفت و گاز طبیعی کشور آذربایجان در دنیا رتبه بالایی دارند به طوری که وارد بخش‌های صادراتی قدرتمندی شده‌اند اینطور که شواهد نشان می‌دهد این کشور از صنعت قابل قبولی در زمینه‌های مختلف استفاده کرده است و صنایع سنگین در کشور آذربایجان به شکل گسترده‌ای به رشد خوبی رسیده است.

صنایع سنگین در کشور آذربایجان به طور روتین اندازه گیری می‌شود. تنوع آب و هوای کشور آذربایجان سبب شده است که آمار مهاجران به این کشور بیشتر شود.

کشور آذربایجان در جنوب قفقاز و در منطقه اوراسیا قرار دارد به طوری که بین اروپایی شرقی و آسیای غربی قرار گرفته است.

alt

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آذربایجان

آذربایجان کشوری است که توانسته علاوه بر تعدد آداب و رسوم از تعدد مذاهب نیز برخوردار باشد این کشور مذاهبی چون مسیحیت ، یهودیت و اسلام را در خود جای داده اما اغلب مردم کشور آذربایجان مسلمان هستند و از مذهب شیعه پیروی می کنند که البته این امر در تمام آثار درخشان و باشکوه به جامانده از سالیان قدیم نیز قابل مشاهده است و همچنین مردم کشور آذربایجان به زبان ترکی ( آذری ) صحبت می کنند اما خط رسمی آنان لاتین است.

به دلیل قرار گرفتن آذربایجان در همسایگی ایران ما شاهد آداب و رسوم مشترک مانند جشن نوروز ، چهارشنبه سوری و ... هستیم و همچنین جالب است بدانید که برگزاری جشن نوروز در کشور آذربایجان قدمت تاریخی دارد اما از سال 1991 میلادی است که این جشن به عنوان جشن ملی آذربایجان شناخته شده است.

alt

پوشش مردم آذربایجان

هنوز هم استفاده از لباس‌های سنتی در بین مردم کشور آذربایجان دیده می‌شود. بانوان از کلاهی با رنگ‌ های سنتی استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند که موی خود را آزاد نگه دارند

عموماً پیراهن‌های بلند و آستین دار در این کشور استفاده می‌شود. آرایش صورت در بین بانوان رسمیت کمی دارد و تنها برای مهمانی‌ها استفاده می‌شود.

مردم کشور آذربایجان به طور کلی در زمینه‌های مختلف سعی می‌کنند با هم سازگار باشند، در این کشور شرایط به صورتی است که پوشش در وضعیت آزاد قرار دارد و هرکس هرچه دوست دارد به تن می‌کند اما در رسم مردم کشور آذربایجان استفاده از لباس‌های تحریک آمیز کمتر دیده می‌شود.

در مراسم‌های سنتی و یا جشن آغاز سال نو افراد سعی می‌کنند از لباس‌های شاد استفاده نمایند. لباس‌هایی که جنبه خودنمایی کمی دارد اما سرشار از شور و نشاط است.

کشور آذربایجان یک کشور بسیار قدرتمند در زمینه کسب و کار محسوب می‌شود. پوشش در کشور آذربایجان به طور کلی شامل لباس‌های رسمی و لباس‌های راحتی است . افراد در زمان کار اجازه استفاده از لباس‌های راحتی را ندارند.

alt

آب و هوای آذربایجان

جمهوری آذربایجان به سبب منطقه جغرافیایی ای که در آن قرار دارد دارای تنوع آب و هوایی بالایی است. به طوری که از 11 مناطق شرایط آب و هوایی دارای 9 شرایط آب و هوایی است.موقعیت جغرافیایی آذربایجان را می توان به این صورت شرح داد که در جنوب قفقاز و منطقه اوراسیا و ما بین آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد. به طور کلی می توان گفت جمهوری آذربایجان دارای 3 ویژگی جغرافیایی فیزیکی خاص است که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

• از خط ساحلی آذربایجان با دریای خزر در شرق

• سلسله کوه‌های قفقاز در شمال

• فلات گسترده در بخش مرکزی کشور آذربایجان

بسیاری از مناطق کشور دارای آب و هوایی معتدل می باشد. میانگین دما در کشور حدود 15-14 درجه سانتی گراد (59-57 درجه فارنهایت) است.

در فصل زمستان دمای هوا در مناطق کوهستانی غربی 9- درجه سانتی گراد و در فصل تابستان هوای خنک با 12 درجه سانتی گراد در این بخش از آذربایجان حکم فرماست

در حالیکه در مناطق جلگه‌ای شمال و شرق جمهوری آذربایجان، کمینه دما در زمستان 6 درجه و بیشنیه دما در فصل تابستان 36 درجه سانتی گراد است.

به طور کلی باید گفت که آب و هوای شمال و شرق جمهوری آذربایجان خشک و کوهستانی و مناطق جنوب شرقی دارای آب و هوای نسبتا ملایم تری هستند.

45درصد از خاک کشور آذربایجان را کوه ها تشکیل داده اند و مسلما وجود این کوه ها بر روی آب و هوای جمهوری آذربایجان تاثیرگذار است.کوه های قفقاز کشور را از توده های هوای قطبی روسیه در زمستان در امان نگه میدارد، از طرفی در تابستان هم دریای خزر باعث عدم خشکی و گرمی کشور می گردد.بارش برف در زمستان در باکو و بویژه امتداد ساحل بسیار نادر است در حالی که در کوه ها بسیار شایع است و بخش های جنگلی نیز در زمستان بسیار مرطوب هستند.

در کل باکو از شرایط آب و هوایی بسیار دلچسب و شادی بخش برخوردار است بسیار شبیه شیکاگو یا ولینگتون، اما اگر اهل تفریح در کوهستان و اسکی هستید می توانید بعد از رفتن به آذربایجان تور قبله هم بروید.

قبله شهری در جمهوری آذربایجان است که به سبب داشتن مجموعه تفریحی در کوهستان توفان داغی، هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند.

alt

سفر به آذربایجان

سفر به آذربایجان سفر به کشور آتش و دیاری آشنا از دریای خزر است. آثار تاریخی از قرن پنجم تا معماری مدرن و با شکوه معاصر آن در کنار جاذبه های طبیعی، این کشور را به مقصد محبوبی برای ایرانیان تبدیل کرده است.

alt

چند جاذبۀ دیدنی آذربایجان

یانار داغ: یا کوه سوزان که به دلیل وجود گاز زیر سطح آن همواره سوزان و مشتعل است

alt

مرکز حیدرعلی اف: یک مجموعۀ فرهنگی در باکو از آثار معمار زاها حدید

alt

قلعه دختر باکو: یا قیزقالاسی از بناهای تاریخی که قدمت آن به دوران ساسانی باز میگردد

alt

موزۀ ملی تاریخ آذربایجان: بزرگترین موزه آذربایجان در بردارنده آثاری از تاریخ این کشور

alt

برج های شعله: سه آسمان خراش بلند شیشه ای از نشانه های شناخته شده شهر باکو

alt

عادات غذایی در آذربایجان

در سفر به آذربایجان، با غذاهای بسیار خوشمزه‌ای مواجه خواهید شد که اغلب آن‌ها در ایران هم وجود دارند. پس در این کشور انتظار دیدن غذاهای عجیب و ناآشنا نداشته باشید، چون فرهنگ و سنت‌های ایرانی را به ارث برده‌اند

alt

بهترین زمان سفر به آذربایجان

باکو پایتخت کشور آذربایجان و شهر جنگل‌های هیجان انگیز، معماری‌های فوق‌العاده و غارهای اسرارآمیزی است. برای سفر به باکو؛ شهر بادها باید بهترین زمان سفر به باکو را برای خودتان انتخاب کنید. عده‌ای بهار پر گل که زمین لباس سبز به تن می‌کند و قناری‌ها به شادی آواز سر می‌دهند را برای سفر به این منطقه در نظر می‌گیرند؛ در طرف مقابل کسانی هستند که قیمت برایشان بسیار مهم است و به دنبال رزرو تور ارزان باکو هستند، این مسافران بهتر است برای سفرشان روزهای زمستانی را که باکو خالی از مسافر و توریست است انتخاب کنند.

بهترین زمان سفر به باکو برای گل‌دوستان و طبیعت‌دوستان بهار است. باکو در فصل بهار دارای آب‌وهوای معتدلی است. در فصل بهار احتمال بارندگی بسیار کم است. به همین دلیل بهار به‌عنوان دومین فصل پر گردشگر باکو شناخته می‌شود. اهالی باکو هم‌زمان با ورود بهار جشن نوروز بایرامی را برپا می‌کنند و زنده شدن طبیعت را جشن می‌گیرند. البته بهار بهترین زمان برای چشیدن طعم غذاهای محلی آذربایجان و عکس گرفتن از چمنزارهای کوهستانی و مناطق پوشیده از گل باکو هم هست.

alt

شرایط سفر به آذربایجان

مواردی هستند که قبل از سفر به آذربایجان دانستن آنها سفر کردن را برایتان راحت‌تر می‌کند.

زبان رسمی: زبان رسمی مردم آذربایجان، ترکی آذری است. البته اگر به زبان آذری آشنایی ندارید و انگلیسی‌تان خوب است، نگران نباشید، اکثر جوانان باکو به زبان انگلیسی آشنایی دارند و شما می‌توانید از زبان انگلیسی کمک بگیرید.

ویزای آذربایجان: برای دریافت ویزای آذربایجان می‌توانید یکی از این چند راه را انتخاب کنید.

• به صورت حضوری به سفارت آذربایجان یا یکی از کنسولگری‌ها مراجعه کرده و با ارائه مدارک و پر کردن فرم، منتظر ویزا باشید.

• به یکی از آژانس‌های مسافرتی معتر مراجعه کرده و مدارکتان را تحویل بدهید تا بین ۳ الی ۵ روز کاری، ویزای خودتان را دریافت کنید.

• همچنین اگر سفر هوایی به آذربایجان دارید، می‌توانید ویزای خودتان را در مقصد (Visa on Arrival) با مبلغی بین ۲۵ تا ۳۰ دلار دریافت کنید.

سفر هوایی با باکو:

سریع‌ترین راه سفر با باکو، استفاده از هواپیماست، اما متاسفانه، به دلیل قیمت‌های بالای بلیط‌ها، بسیاری نمی‌توانند از این گزینه استفاده کنند.

سفر زمینی به باکو:

برای سفر زمینی به باکو شما از طریق اتوبوس و ماشین شخصی می‌توانید اقدام کنید.

سفر به آذربایجان (باکو) با اتوبوس:

استفاده از اتوبوس برای سفر به باکو برای افرادی که ماشین شخصی ندارند و ترجیح می‌دهند که از راه کم‌هزینه‌تری به باکو برسند، بهترین گزینه است.

برای سفر به آذربایجان با اتوبوس، می‌توانید تهران و یا تبریز را به عنوان شهر مبدا خودتان انتخاب کنید.

سفر به آذربایجان با ماشین شخصی:

سفر به آذربایجان با ماشین شخصی را برای افرادی پیشنهاد می‌کنیم که دوست دارند در حین سفر آزادی عمل بیشتری داشته باشند. اگر با ماشین شخصی‌تان وارد خاک آذربایجان شوید، انقدر جذب مسیر زیبا خواهید شد که به احتمال زیاد، حتی خستگی رانندگی هم از یادتان خواهد رفت. در ادامه، راه سفر به باکو با ماشین شخصی از دو مرز مختلف را برای شما توضیح داده‌ایم.

alt

برای سفر به آذربایجان از کدام مرزها می‌توان رفت؟

کشورمان با جمهوری آذربایجان دارای دو مرز مشترک است:

• مرز آستارا: این مرز در استان گیلان قرار دارد و پر رفت و آمدترین مرز برای سفر به باکو به حساب می‌آید. اگر بخواهید از مرز آستارا سفر به آذربایجان را شروع کنید، حدود ۵۰۰ کیلومتر از تهران تا مرز آستارا باید بروید (از جاده تهران-رشت) و سپس ۲۹۰ کیلومتر نیز از مرز آستار تا باکو راه دارید (در کل ۷۹۰ کیلومتر). درضمن مرز آستارا به صورت شبانه‌روزی فعالیت دارد.

مرز بیله سوار: این مرز در استان اردبیل قرار دارد. اگر در استان‌های غربی و شمال‌غربی کشور هستید (مثلا اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و…) بهتر است برای سفر به باکو از این مرز استفاده کنید چون نسبت به مرز آستارا، مسیر کمتری را طی خواهید کرد. اگر قصد دارید سفرتان را از تهران شروع کنید، حدودا ۷۵۰ کیلومتر باید طی کنید تا به شهر مرزی بیله سوار برسید و از آنجا تا باکو هم ۲۰۵ کیلومتر باید رانندگی کنید (یعنی روی هم رفته، ۹۵۵ کیلومتر). مرز بیله سوار هم مانند مرز آستار، به صورت ۲۴ ساعته فعالیت دارد.


کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ندای پارسه میباشد.

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت