دانستنی های سفر

دانستنیهای کشور مالزی

مالزی کشوری غنی از جاذبه های توریستی که جلوه های شهری مدرن و پیشرفته این کشور در کنار جاذبه های فرهنگی و سنتی آن، این کشور را به مقصدی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده. تقویم روزانۀ این کشور پر از جشن و فستیوال است و در گوشه کنار کوچه های باریک و بازارهای شلوغ و رنگارنگ آن، همواره مراسم شادی برپاست.

alt

معنی پرچم کشور مالزی: پرچم ملی Jalur Gemilang و یا به زبان انگلیسی Stripes of Glory شناخته می شود.

این پرچم شامل ۱۴ خط راه راه سفید و قرمز در طول پرچم ، و قسمتی آبی رنگ است که درون آن هلال ماه و یک ستاره ۱۴ جهتی است که آن هم به عنوان Bintang Persekutuan و یا به زبان انگلیسی Federal Star نامیده می شود.

این ۱۴ خطوط با پهنای مساوی نشانگر وضعیت مساوی در فدراسیون ۱۳ ایالتی مالزی و دولت فدرال است در حالیکه ۱۴ جهت ستاره این پرچم ، نشانه اتحاد بین این نهادهاست.

هلال ماه ، نشانه اسلام ، دین رسمی کشور است و زردی رنگ هلال ماه و ستاره هم به عنوان رنگ . سلطنتی حاکمان مالایی تعریف می شود.

رنگ آبی موجود در پرچم هم بیانگر اتحاد مردم مالزی است . این قسمت آبی رنگ در اصل انتخاب شده برای نشان دادن ارتباط بین فدراسیون و مردم کشور، اما بتدریج از این حالت خارج شده و سر انجام با تفسیر کنونی تعویض شده است .

alt

شناختی کوتاه به مالزی

پایتخت: کوالالامپور

نوع حکومت: سلطنتی مشروطه

زبان: مالایی

واحد پول: رینگیت

جمعیت: بیش از 31 میلیون نفر

منطقه زمانی: 8+GMT

پیش شماره تلفن: 60+

تعطیلات رسمی: جمعه و شنبه

alt

اطلاعات کلی کشور مالزی

مالِزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت مالزی کوالالامپور است. سازمان‌های دولتی و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است. این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است. نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا؛ سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند. در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید.

مالزی دربردارنده دو ناحیه جغرافیائی است و دریای جنوبی چین آن‌ها را از هم جدا می‌کند: شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد. این کشور دربردارنده شاه نشینهای جوهور، کداه، پاهنگ، نگری سمبیلان، کلانتان، پراک، سلانگور، پرلیس و ترنگانا بوده و دو ایالت آن را فرمانداران ملاکا و پنانگ و دو منطقه فدرال پوتراجایا و کوآلالامپور سرپرستی می‌کنند. بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی که بخش شمالی جزیره بورنئو را دربردارد باآنکه هم مرز اندونزی است، زیر سرپرستی حکومت شاه نشین برونئی قرار دارد. مالزی شرقی دربردارنده ایالات ساباح و ساراواک و حوزه فدرال لابوآن است.اگرچه از دیدگاه سیاسی این بخش را مالایی‌ها سرپرستی می‌کنند، اما جمعیت جدید مالزیایی با وجود اقلیتهای چینی و هندی یکدست نیست. سیاست‌های مالزی برای بیان ماهیت ادعاشده مشاوره‌ای آن گفته شده‌است و سه حزب اصلی تشکیل دهنده ناسیونال باریسان، هریک وابستگی خود را به یکی از گروه‌های نژادی کاسته‌است. تنها تنش مهم دیده شده در این کشور، از زمان استقلال آن تا کنون، شورشهای نژادی ۱۳می در آستانه مبارزه انتخاباتی و بر سر درگیری‌های نژادی بوده‌است. با این همه، مالزی الگویی از هماهنگی نژادی شمرده می‌شود.

alt

آب و هوای مالزی

به طور کلی، آب و هوای استوایی مالزی و البته با رطوبت بالا آن هم در تمام سال ممکن است برای بعضی از افراد آزار دهنده باشد. دمای هوا در این کشور، در تمام طول روز از ۳۰ درجه بیشتر می شود و شب ها هم کمتر از ۲۰ درجه نمی شود. آب و هوای این کشور، تقریبا همیشه ثابت است و چندان تغییری نمی کند.

اما اگر به مالزی سفر می کنید، چیزی که باید همیشه منتظر آن باشید، بارش باران است. طبیعت سرسبز و زیبای جنگلی این کشور هم به دلیل بارش همین باران هاست.

alt

پوشش مردم مالزی

لباس‌هایی که مردم کشور مالزی به تن می‌کنند اغلب دسته بندی‌های مختلفی دارد. مردم این کشور در سنین بالا لباس‌های سنتی و خاص به تن می‌کنند این در حالی است که در سنین جوانان افراد سعی می‌کنند از لباس های جین و اسپرت‌تر استفاده کنند. مردم این کشور هیچ محدودیتی برای لباس و حجاب قائل نیستند به طوریکه افراد می‌توانند لباس های باز یا بسته استفاده نمایند اما در جوامع عمومی در این کشور استفاده از لباس های باز کمتر دیده می‌شود. بانوان از لباس های رنگی استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند به طور کلی یک سری لباس های خوب به تن نمایند.

در جشن ها و بخش های مختلف نیز دیده می شود که پوشش در وضعیت خوبی قرار دارد به طوریکه افراد از لباس هایی با تم رنگی استفاده می کنند و سعی می کنند بسیار شاد باشند در این کشور به طور کلی نوع پوشش و اعتقاد به پوشش در وضعیت خوبی قرار دارد.

alt

سفر به مالزی

از آن دست کشورهایی محسوب می شود که سفر به آن به دلیل راحت بودن گرفتن ویزا برای ما ایرانیان در سفر با تور مالزی بسیار محبوب و پرطرفدار است ، شما می توانید در مالزی از دیدنی ها و جاذبه های بیشمار آن بازدید کرده و به کشف طبیعت در این کشور فوق العاده زیبا بپردازید و با مردم مهمان نواز آن ارتباط خوب و صمیمانه ای برقرار کنید.

اگر برای اولین سفر به کشور مالزی در حال برنامه‌ ریزی هستید این نکات مهم به شما قطعا کمک می ‌کنند تا سفری لذت‌ بخش‌ تر به دور از سردرگمی داشته باشید و برای شرایط مختلفی که در طول سفر شاید برایتان پیش بیاید ، آمادگی های لازم را داشته باشید.

در کشور مالزی با اینکه زبان انگلیسی بسیار کاربردی و از اهمیت بسزایی برخوردار است اما هنوز هم تمام افراد محلی و عموم مردم مالزی نمی توانند به این زبان صحبت کنند ، مخصوصا زمانی که شما در مناطق روستایی و یا شهرهای کوچک تر حتی در جزایر آن هستید.

alt

لازم به ذکر است که شما همیشه می توانید از زبان بدن نیز استفاده کنید (لبخند فراموش نشود ) ، پس از این طریق آن ها می فهمند که چه چیزی را می خواهید و اینکه مردم همچنین زمانی که متوجه می شوند زبان محلی شان برای شما مهم و ارزشمند است قدردان شما خواهند بود و حتی شاید بعضی از آن ها بخواهند که شما را به صرف یک ناهار به خانه شان دعوت کنند پس تاثیرات بسزایی دارد.

alt

چند جاذبه ی دیدنی مالزی

1-برج های دوقلو پتروناس: از مبهم ترین نمادهای شهری کوالالامپور پایتخت مالزی

alt

2- معبد سری ماهاماریان: مشهور به قدیمیترین و زیباترین معبد کشور مالزی

alt

3- غار باتو: مجموعه ای از غارهای آهکی که درون بسیاری از آن ها معابد آیین هندو قرار دارند

alt

4- موزه ملی مالزی: موزه ای برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ کشور مالزی

alt

5- شهرهای تاریخی مالاکا: از مبهم ترین شهرهای مالزی و مشهور در داشتن فروشگاه ها و سرزندگی در شب

alt

6- مسجد کریستال: یکی از خاص ترین مسجدهای این کشور، که به دلیل عظمت و منحصربفردی فرم آن شاخص است

alt

توریسم سلامت در مالزی

اکثر بیماران خارجی که به دنبال درمان های پزشکی در مالزی هستند از اندونزی می‌آیند و تعداد کمی از بیماران خارجی از هند، سنگاپور، ژاپن، استرالیا، اروپا، ایالات متحده آمریکا و خاورمیانه سفر به مالزی دارند. گردشگری پزشکی پس از بحران مالی آسیا به عنوان وسیله ای برای تنوع اقتصادی در صنایع بهداشت و درمان و گردشگری، از دولت مالزی شروع شد. درآمد حاصل از گردشگری پزشکی به مالزی از 299 میلیون رینگت در سال 2008 به 511 میلیون رینگت در سال 2011 و به 683 میلیون رینگت در سال 2013 افزایش یافته است. گردشگری پزشکی در مالزی به عنوان یکی از پنج مقصد برتر گردشگری بهداشتی در جهان در سال 2008 رتبه بندی شده است. مالزی به عنوان "مقصد سال" 2015 توسط مجله پزشکی بین المللی پزشکی شناخته شده است.

alt

چشمه های آبگرم Banjaran:

بسیاری از گردشگران خارجی در سفر به مالزی و ساکنین محلی به اینجا می آیند تا چشمه های آب گرم و امکانات اقامتی لوکس را تجربه کنند. فقط بزرگسالان و كودكان بالای 12 سال، اجازه استفاده از استخرهای گرمایشی را دارند. شما می‌توانید در استخر مدیتیشن کنید، در چشمه آبگرم غوطه ور شوید، یا در یکی از رستوران هایی که دارای ویوی غار پانورامیک است، غذا بخورید. سه نوع ویلای مختلف ویلای دریاچه ، ویلای باغ و ویلای آب برای اقامت وجود دارد. در سفر به مالزی از این چشمه های طبیعی استفاده کنید.

alt

چشمه های آبگرم Suria Bentong:

استفاده از این چشمه آبگرم، یک بازسازی شگفت انگیز مناسب برای همه گروه های سنی است. معمولا در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات عمومی به سرعت پر می¬شود، بنابراین قبل از اقدام به سفر باید اقامت خود را قبل از رزرو کنید

 چشمه های آبگرم Suria Bentong

عادات غذایی در مالزی

مالزی مردمی با فرهنگ های مختلف دارد و این تنوع فرهنگی به خوبی در غذاهایش منعکس شده است. غذاهای مالزی از فرهنگ غذایی چین و هند تاثیر زیادی گرفته و طعم ها و مزه های متنوعی دارد. اینکه در سفر به این کشور طعم همه ی غذاهای خوشمزه را امتحان کنید غیر ممکن است اما اگر چند تا غذای خوشمزه و معروف آن را بشناسید با سفارش آن ها تا حدودی با فرهنگ غذایی این کشور آشنا می شوید.

alt

هر شب تعدادی از خیابان های مالزی به فود کورت های شلوغ تبدبل می شوند. امروز در نظر بسیاری از ما فود کورت یک طبقه از مراکز خرید است که در زمان غذا همه ی مشتری های مرکز خرید ناخداگاه به سمت این طبقه روانه می شوند. در شهرهای کوچک مالزی این فود کورت ها در خیابان برپا می شوند، مکان هایی غذا خوردن در آن ها خیلی آسان است حتی برای گردشگران! کافیست به سمت فروشنده بروید و غذایتان را سفارش دهید. به فروشنده بگویید که بر روی کدام صندلی نشسته اید تا وقتی غذا آماده شد آن ها بشقاب غذا را سر میز شما بیاورند. برای حساب کردن هم معمولا بعد از تمام شدن غذا پول آن را پرداخت می کنید.

هر فروشنده یک غذای مخصوص دارد، در مالزی فروشنده هایی با فرهنگ های مختلف را در کنار هم می بینید و این یعنی با رفتن به یک فود کورت می توانید غذاهای مالزیایی، هندی، چینی و حتی اروپایی بخورید. از آن جایی که یک پرس غذا معمولا بیشتر از ۲ رینگیت نمی شود می توانید به راحتی غذاهای مختلف را امتحان کنید، غذاهای محبوب را با هم ترکیب کنید و حتی یک بشقاب کامل از ۵ فروشنده ی مختلف سفارش دهید. همه غذاهای مالزی خوب و با کیفیت اند چون غذاها با مواد اولیه ی تازه در مقابل چشمان شما آماده می شوند.

مردم مالزی عاشق فست فود هستند در مالزی فست فودهای زنجیره ای زیادی مثل مک دونالد فعالیت می کنند، حتی در شهرهای مالزی می توانید به فست فودهای زنجیره ای ژاپنی بروید. گاهی فست فودهایی مثل مک دونالد پیشنهادات ویژه ای دارند پس با دیدن صف طولانی در مقابل این رستوران اصلا تعجب نکنید چون مردم مالزی از اینکه مدت ها در صف بایستند تا غذایی را به قیمت ۱/۵ قیمت واقعی بخرند اصلا خسته نمی شوند.

ناسی لماک به معنی برنج روعنی یکی از غذاهای ملی مالزی است و چیزی که آن را خاص و ویژه کرده خیس کردن برنج با شیر نارگیل و برگ معطر پاندان است. یکی دیگر از غذاهای معروف مالزی لاکسا است که شهرت جهانی دارد و در واقع یک سوپ نودل تند است که بیشتر مردم مالزی آن را به عنوان صبحانه میل می کنند. روتی کانای یک صبحانه سنتی است که برای تهیه آن از نان های هندی الهام گرفته شده و با آرد، کره و آب درست می شود. روتی کانای آنقدر غذای سبکی است که می توانید حتی آن را به عنوان اسنک در طول روز میل کنید، اما با اضافه کردن تخم مرغ، پیاز و ماهی غذای کامل تری می شود.

alt

بایدها و نبایدها در کشور مالزی

هرگز از آب های لوله کشی در کشور مالزی جهت آشامیدن استفاده نکنید. برای آب آشامیدنی حتما از آب معدنی استفاده و همینطور سعی کنید به دلیل شرایط آب و هوایی در این کشور زیاد آب بنوشید.

مالزی نسبتا امن است اما باز هم مراقب خود و اشیایی که حمل می کنید باشید. خصوصا بانوان بهتر است بیشتر مراقبت کنند به خصوص هنگامی که کیف دستی یا اشیا گران قیمت همراه دارند. چنانچه به مشکل برخورد کردید یا به کمک نیاز داشتید به راهنمای تور یا مراکز پلیس مراجعه کنید.

از حمل پول نقد و اشیا گران قیمت در مکان های پر بازدید جدا خودداری کنید.

حمل قرص های روان گردان در این کشور جرم محسوب می شود.

alt

شرایط سفر به مالزی

ویزای مالزی انواع مختلفی مثل ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای ترانزیت و ویزای کاری و تجارت دارد که اخذ هر کدام از آنها بستگی به این دارد که برای چه چیزی می خواهید به آن سفر کنید. ما در این جا می خواهیم به شما شرایط اخذ ویزای توریستی را توضیح دهیم. در صورتی که بخواهید به قصد گردش و تفریح به مالزی سفر کنید، نیاز به ویزای توریستی آن دارید. قبلا مدت ویزای توریستی برای ایرانیان، ۳ ماه بود که حالا شرایط تعییر کرده است و مدت آن به ۲ هفته تغییر پیدا کرده است، این تغییر از سال ۲۰۱۳ اعمال شده است. برای اخذ ویزای توریستی مالزی نیازی نیست به سفارت بروید و زمانی که به فرودگاه مالزی وارد شوید، مهری در پاسپورت تان زده می شود که این مهر همان اجازه ی ورود به مالزی است.

برای گرفتن ویزای مالزی باید بلیط رفت و برگشت را داشته باشید.

پاسپورتی که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد، همراهتان باشد.

از آنجاییکه ویزای مستقلی به شما داده نمی شود و در واقع مهر درون پاسپورت به منزله ی ورود به مالزی است، نیازی به عکس نیست

این ویزا هزینه ای ندارد

alt


کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ندای پارسه میباشد.

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت