دانستنی های سفر

دانستنیهای ژاپن

آشنایی با کشور زیبای ژاپن

آشنایی با ژاپن

ژاپنی‌ها به کشور خود، نیهون (به ژاپنی: Nihon، 日本) می‌گویند. نیهون از دو واژهٔ نیچی و هُن تشکیل شده‌است. نیچی یا هی به معنای خورشید و روز است و هُن یعنی ریشه و آغاز. از آنجا که ژاپن در شرقی‌ترین نقطه قاره کهن و کشور چین قرار داشته تصور می‌شده که اولین سرزمینی است که خورشید در آن طلوع می‌کند. بر این اساس با نام سرزمین آفتاب تابان مشهور شده‌است.

آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ کشور ژاپن

در یک خانواده ژاپنی، مرد از اهمیت بیشتری برخوردار است ولی در سنتی‌ترین خانواده‌های ژاپنی نیز زنان دارای اختیارات و قدرت قابل‌توجهی هستند. در مدارس ژاپن دخترها و پسرها جایگاه و فرصت‌های برابری دارند و به همین دلیل تعداد زنان دارای تحصیلات عالی در ژاپن بسیار زیاد است. در یک خانواده‌ی سنتی ژاپنی، زن مسئول کارهای خانه و نگهداری از کودکان است و به همین دلیل نظارت بر مخارج خانه و تحصیل بچه‌ها بزرگ‌ترین دغدغه‌ی هر زن ژاپنی محسوب می‌شود. مردان ژاپنی غالباً تمام حقوق خود را در اختیار همسرانشان قرار می‌دهند و فقط مبلغی جزئی به‌صورت هفتگی دریافت می‌کنند. بعد از آن مدیریت مخارج، خریدهای عمده و پس‌انداز به عهده‌ زنان است و همزمان باید به وضعیت تحصیلی فرزندان نیز رسیدگی کنند که غالباً این وظایف سنگین را به بهترین شکل ممکن به انجام می‌رسانند.

آب و هوای ژاپن

ژاپن مجموعه جزایری است که با طول زیاد از شمال به جنوب کشیده شده‌است؛ به همین خاطر آب و هوای مناطق گوناگون آن به شدت با یکدیگر مغایرت دارند و نیز دارای چهار فصل در سال است. مجمع الجزایر ژاپن بر روی محور تقریبی شمال ـ جنوب تا ۳۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است و به دلیل گستردگی طولی بسیار زیاد از تنوع آب و هوایی بسیار زیادی نیز برخوردار است. با وجود اینکه تمامی کشور معتدل است، شمال آن زمستانهای سرد و طولانی و پربرف دارد، در حالی که جنوب آن تابستانهای بسیار گرم و زمستان‌های معتدلی دارد.

پوشش گیاهی و جانوری ژاپن

در ژاپن بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ گونه گیاهی وجود دارد. در فرهنگ ژاپنی برخی گیاهان دارای معانی نمادینی هستند. به عنوان مثال شکوفه‌های گیلاس یا «ساکورا» نمایانگر زیبایی کوتاه مدت و درخت کاج یا ماتسو نماد عمر طولانی است. در غذاهای ژاپنی نه تنها از میوه‌ها و حبوبات بلکه حتی از برخی از گلها و برگها نیز استفاده می‌شود. تأثیر زیبایی گیاهان در هنر گل‌آرایی به سبک ژاپنی که ایکه‌بانا نامیده می‌شود و نیز در نقاشی، بافندگی، سفالگری و ظروف و وسایلی که با لاک مخصوص رنگ آمیزی می‌شوند دیده می‌شود. ژاپنی‌ها از گیاهان در داروسازی، رنگرزی منسوجات، ساخت کاغذ و ابزار نیز استفاده می‌کنند.

ژاپن دارای حیات وحشی بسیار منحصربه‌فرد است و برخی از گونه‌های دارکوب، قرقاول، سنجاقک، خرچنگ، کوسه ماهی، حلزون، سمندر و پستانداران دریایی ژاپن در هیچ جای دیگری یافت نمی‌شوند. با وجود این همه تنوع و گوناگونی، تنها ۱۱۸ نوع پستاندار وحشی زمینی در ژاپن زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها جوندگان کوچکند. حیواناتی مثل خرس، گوزن، گراز، سنجاب‌های پرنده، خفاش، میمون و نوعی راکون به نام سگ راکون از جمله گونه‌های حیات وحش ژاپن هستند.

بهترین پارک های ملی ژاپن

یکی از جذابیت های ژاپن چشم اندازهای جذاب آن در فصل های مختلف سال است که برای تماشای آن ها می توانید راهی پارک های ملی شوید. ژاپن پارک های ملی زیادی را در خود جای داده که مملوء از جذابیت های طبیعی اند و در آن ها چشم اندازهایی را می بینید که در هیچ جای دیگری از دنیا نمونه اش پیدا نمی شود. در سراسر دنیا پارک های ملی از محبوب ترین مقاصد گردشگری اند و کوله گردان زیادی به هوای این پارک ها باروبندیل سفر می بندند.

۱- پارک ملی شیرتوکو | Shiretoko National Park، هوکایدو

۲- پارک ملی اوگاساوارا | Ogasawara National Park، توکیو

۳- پارک ملی نیکو | Nikko National Park، استان های توچیگی، گونما و فوکوشیما

۴- پارک ملی جزایر کراما| Kerama Islands National Park، اوکیناوا

۵- پارک ملی اسو کوجو | Aso Kujū National Park، اوئیتا

۶- پارک ملی شیکوتسو- تویا | Shikotsu-Tōya National Park، هوکایدو

۷- پارک ملی فوجی-هاکونه-ایزو | Fuji-Hakone-Izu National Park، توکیو، استان های یاماناشی، کاناگاوا و شیزوئوکا


کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ندای پارسه میباشد.

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت