دانستنی های سفر

دانستنیهای کشور ژاپن

ژاپن جزیره ای در اقیانوس آرام با قصرهای امپراطوری، پارک های ملی و هزاران زیارتگاه و معبد در شهرهایی متراکم آن است که در کنار دنیایی فوق مدرن از آسمان خراش ها و مراکز خرید بزرگ مقصد محبوبی برای سفر است.

alt

معنی پرچم ژاپن:پرچم هر کشور نشاندهنده هویت آن کشور است و هر رنگ و طرحی نشاندهنده مفهوم خاصی می باشد. پرچم کشور ژاپن سپید رنگ است که دایره سرخ توپری به نشانه خورشید در میانه آن است. معنای پرچم کشور ژاپن، پرچم خورشید تابان یا پرچم خورشید نشان می باشد.

alt

شناختی کوتاه به ژاپن

پایتخت: توکیو

نوع حکومت: مشروطه سلطنتی

زبان: ژاپنی و به ندرت انگلیسی

واحد پول: ین ژاپن

جمعیت: حدود 126 میلیون و 855 هزار نفر

منطقه زمانی: 9+ GMT

پیش شماره تلفن: 81+

تعطیلات رسمی: شنبه و یکشنبه

alt

اطلاعات کلی کشور ژاپن

ژاپنی‌ها به کشور خود، نیهون (به ژاپنی: Nihon، 日本) می‌گویند. نیهون از دو واژهٔ نیچی و هُن تشکیل شده‌است. نیچی یا هی به معنای خورشید و روز است و هُن یعنی ریشه و آغاز. از آنجا که ژاپن در شرقی‌ترین نقطه قاره کهن و کشور چین قرار داشته تصور می‌شده که اولین سرزمینی است که خورشید در آن طلوع می‌کند. بر این اساس با نام سرزمین آفتاب تابان مشهور شده‌است. در یک خانواده ژاپنی، مرد از اهمیت بیشتری برخوردار است ولی در سنتی‌ترین خانواده‌های ژاپنی نیز زنان دارای اختیارات و قدرت قابل‌توجهی هستند. در مدارس ژاپن دخترها و پسرها جایگاه و فرصت‌های برابری دارند و به همین دلیل تعداد زنان دارای تحصیلات عالی در ژاپن بسیار زیاد است. در یک خانواده‌ی سنتی ژاپنی، زن مسئول کارهای خانه و نگهداری از کودکان است و به همین دلیل نظارت بر مخارج خانه و تحصیل بچه‌ها بزرگ‌ترین دغدغه‌ی هر زن ژاپنی محسوب می‌شود. مردان ژاپنی غالباً تمام حقوق خود را در اختیار همسرانشان قرار می‌دهند و فقط مبلغی جزئی به‌صورت هفتگی دریافت می‌کنند. بعد از آن مدیریت مخارج، خریدهای عمده و پس‌انداز به عهده‌ زنان است و همزمان باید به وضعیت تحصیلی فرزندان نیز رسیدگی کنند که غالباً این وظایف سنگین را به بهترین شکل ممکن به انجام می‌رسانند.

alt

آب و هوای ژاپن

ژاپن مجموعه جزایری است که با طول زیاد از شمال به جنوب کشیده شده‌است؛ به همین خاطر آب و هوای مناطق گوناگون آن به شدت با یکدیگر مغایرت دارند و نیز دارای چهار فصل در سال است. مجمع الجزایر ژاپن بر روی محور تقریبی شمال ـ جنوب تا ۳۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است و به دلیل گستردگی طولی بسیار زیاد از تنوع آب و هوایی بسیار زیادی نیز برخوردار است. با وجود اینکه تمامی کشور معتدل است، شمال آن زمستانهای سرد و طولانی و پربرف دارد، در حالی که جنوب آن تابستانهای بسیار گرم و زمستان‌های معتدلی دارد.

alt

پوشش مردم ژاپن

در ژاپن اغلب افراد از لباس های سنتی مخصوص ژاپن استفاده می‌کنند. در کار و تحصیل نیز از لباس های رسمی استفاده می‌شود. در این کشور استفاده از لباس های باز کمتر دیده شده و برای جشن ها و شرایط مشخص استفاده می‌شود.

alt

چند جاذبۀ دیدنی ژاپن

هیروشیما(یادمان صلح هیروشیما): مشهور به گنبد بمب اتمی مخروبه ای بازمانده از بمباران اتمی و میراث جهانی یونسکو

alt

معبد ایتسوکوشیما: یک معبد شینتو در شهر هاتسوکایچی، از آثار ثبت شده در یونسکو

alt

پارک ملی شیرتوکو: از آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، دارای دید به جزیرۀ مورد مناقشۀ

alt

قلعۀ نیجو: محل اقامت شوگان های مشهور ژاپن و از آثار ثبت شده در یونسکو

alt

دیزنی لند توکیو: اولین پارک موضوعی دیزنی لند که خارج از آمریکا ساخته شده. در 1983 م

alt

بهترین پارک های ملی ژاپن

یکی از جذابیت های ژاپن چشم اندازهای جذاب آن در فصل های مختلف سال است که برای تماشای آن ها می توانید راهی پارک های ملی شوید. ژاپن پارک های ملی زیادی را در خود جای داده که مملوء از جذابیت های طبیعی اند و در آن ها چشم اندازهایی را می بینید که در هیچ جای دیگری از دنیا نمونه اش پیدا نمی شود. در سراسر دنیا پارک های ملی از محبوب ترین مقاصد گردشگری اند و کوله گردان زیادی به هوای این پارک ها باروبندیل سفر می بندند.

۱- پارک ملی شیرتوکو | Shiretoko National Park، هوکایدو

alt

۲- پارک ملی اوگاساوارا | Ogasawara National Park، توکیو

 پارک ملی اوگاساوارا

۳- پارک ملی نیکو | Nikko National Park، استان های توچیگی، گونما و فوکوشیما

alt

۴- پارک ملی جزایر کراما| Kerama Islands National Park، اوکیناوا

alt

۵- پارک ملی اسو کوجو | Aso Kujū National Park، اوئیتا

alt

۶- پارک ملی شیکوتسو- تویا | Shikotsu-Tōya National Park، هوکایدو

alt

۷- پارک ملی فوجی-هاکونه-ایزو | Fuji-Hakone-Izu National Park، توکیو، استان های یاماناشی، کاناگاوا و شیزوئوکا

alt

توریسم سلامت در ژاپن

حمام آبگرم اوادو-اونسن-منوگاتاری Ooedo-Onsen-Monogatari

توکیو دارای مجموعه¬ای از حمام¬های آبگرم است. حمام آبگرم اوادو- اونسن- منوگاتاری در منطقه کوتو در توکیو پایتخت ژاپن واقع شده‌است یک چشمه تمیز و معروف آبگرم در ادیبا است که منابع آب این حمام از چشمه های آب معدنی می باشد. دو چشمه آبگرم دیگر توشیما، نیوانویو و چشمه آبگرم لاکوا هستند. این سه حمام آبگرم از مراکز بزرگ درمانی – تفریحی توکیو است و مخصوص درمان افراد می باشد. در به ژاپن از این حمامها استفاده کنید.

Ibusukiحمام ماسه ای

در ساحل شنی شهر کوچک ساحلی ایبوسوکی، می توانید از حمام ماسه ای استفاده کنید. منظور از حمام ماسه ای، خاک و ماسه های آتشفشانی است که از طریق فعالیت زمین گرم می شوند که ژاپنی ها معتقدند که بدن شما را از سموم و ناخالصی پاک می کند.

گردشگران سلامت در سفر به ژاپن تمامی بدن خود را با خاکهای گرم آن می پوشانند.

alt

عادات غذایی در ژاپن

مردم ژاپن چه نوع سبک تغذیه ای دارند که باعث طول عمرشان شده است از چه روش ها و عادات غذایی پیروی می کنند که موجب سالم ماندن آن ها شده است.

اما عادت‌هایی که باعث طول عمر این مردم شده است:

انتخاب‌ غذاهای مختلف: به گزارش سایت نیوزویک، یک غذای آماده‌شده در منزل شامل ماهی،برنج بخارپز شده و نودال‌های کم‌چرب و سبزی‌های بخارپز شده است. این غذا همراه است با سوپ میسو یا خمیر سویا که یک نوع ماده غذایی است که از تخمیر غلات به دست می‌آید. سپس چای سبز و برای دسر میوه تازه میل می‌شود. وعده غذایی غنی از ماهی حاوی اسیدهای چرب سالم امگا 3 است .با مصرف جلبک دریایی و سبزی‌هایی مانند کلم بروکلی، کلم‌برگ، انواع جوانه ها و کلم پیچ علاوه بر احساس سیری آنتی اکسیدان،ویتامین‌ها و ماده معدنی نیز به بدن جذب می‌شود.چای سبز علاوه بر محافظت از قلب با بیماری‌های مزمن نیز مقابله می‌کند. اتمام غذا با میوه باعث می‌شود فرد به خوردن شیرینی جات حاوی چربی‌های ترانس رو نیاورد.

معده‌های کوچک: فرهنگ غذایی ژاپنی تأکید روی نحوه ارائه دادن غذا می‌کند .آن‌ها با آرام خوری از غذا لذت می‌برند.هر غذا بشقاب خود را دارد و به طرز زیبایی چیده می‌شود.ژاپنی‌ها بشقاب‌های خود را پر نمی‌کنند و به‌محض احساس 80 درصد سیری از خوردن دست می‌کشند.کنترل داشتن روی پرس غذا به آن‌ها کمک می‌کند تا وزن خود را حفظ کنند.

alt

بهترین زمان سفر به ژاپن

ژاپن کشور چهار فصل است و همه سال میشه بهش سفر کرد. هر فصل زیبایی خودش رو داره. ولی وقتی صحبت از بهترین زمان سفر به ژاپن میشه قطعا" اوایل بهار اولین گزینه است. فصل شکوفه های گیلاس که بهش ساکورا هم گفته میشه از اواخر اسفند در مناطق گرمسیر ژاپن شروع میشه و تا اوایل اردیبهشت در مناطق سردسیر ژاپن ادامه داره. البته در بعضی جاها مثل جزیره اوکیناوا حتی از بهمن ماه هم ساکورا آغاز میشه. طول دوره شکوفه های گیلاس در هر منطقه و شهر بین 1 تا 2 هفته است و اوج آن تنها چند روزمی باشد. هر سال با توجه به شرایط آب و هوای آن سال زمان شروع و پایان شکوفه های گیلاس در هر شهر تغییر میکنه.

alt

شرایط سفر به ژاپن

سفارت ژاپن در تهران به سختگیری در ویزا دادن معروفه. این سخت گیری تا حدی هم درسته اما یک نکته مثبت داره و اون هم اینه که اذیت نمیکنه. یعنی مدارک لازم برای ویزا کاملا مشخص و واضحه، زمان پاسخگویی دقیق مشخصه، هزینه ویزا نسبت به بقیه سفارت ها بسیار پایینه و حتی نیاز به وقت گرفتن هم نیست!مدارکی که برای ویزای توریستی ژاپن نیاز است شامل موارد زیر میشه:

اصل پاسپورت امضا شده با حداقل ۶ ماه اعتبار

یک قطعه عکس رنگی 45*45 میلیمتر با زمینه سفید

کپی تمام صفحات شناسنامه متقاضی ویزا همراه با ترجمه انگلیسی رسمی با مهر تایید وزارت دادگستری

برنامه سفر به زبان انگلیسی.

گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت، حقوق و موافقت با مرخصی (باذکر تاریخ)

ریز کارکرد سه ماه آخر حساب بانکی

وقت مراجعه به سفارت پاسپورت های قبلی و کپی ویزاهای مهم رو همراه داشته باشید

برای مدارک فارسی، ترجمه رسمی با تایید وزارت دادگستری صادره در سه ماهه اخیر الزامی می باشد

alt


کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ندای پارسه میباشد.

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت