دانستنی های سفر

سفارت ویتنام

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هندوستان کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو است. هند از شمال باختری با پاکستان؛ از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شمال خاوری با برمه و بنگلادش همسایه‌است. همچنین هند از باختر با دریای عرب، از خاور با خلیج بنگال، و از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد.

پهناوری هند ۳٬۴۰۲٬۸۷۳ کیلومتر مربع (هفتم در جهان، ۲ برابر ایران) است. بیشتر سرزمین هند پست و هموار است و رشته‌کوه هیمالیا که در شمال کشور قرار دارد باعث شده‌است که رطوبت و ابرهای باران‌زا به شمال آسیا نفوذ نکند و در نتیجه هند کشوری پرباران و مرطوب و دارای خاک بسیار حاصلخیز است. این موضوع باعث شده‌است که این کشور بتواند جمعیّت بسیاری را در خود جای دهد.

بمبئی و جاذبه های گردشگری آن

بمبئی از بمبئی مامبا ، نام یکی از رب النوعهای هندی ، گرفته شده است. بمبئی در زبان هندی به معنای ساحل خوب است. این نام را، استعمارگران پرتغالی روی این شهر نهادند.

این شهر با وسعتی برابر ۶۰۳ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۳٫۳ میلیون نفر (درسال۲۰۰۶) یکی از چهار شهر بزرگ و پرجمعیت کشور هندوستان است. این شهر در غرب کشور هند در ساحل دریای عرب واقع شده‌است. بمبئی یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت هندوستان و پایتخت تجارتی آن به شمار می‌رود. آب وهوای بمبئی در مجموع گرم و شرجی است و مانند بسیاری از نقاط جنوبی و مرکزی هند دارای ۳ فصل می‌باشد . شهر بمبئی بزرگترین بندر هند در ساحل غربی این کشور است. این شهر در واقع مرکز بانکداری، تجارت، مبادلات مالی، بازرگانی و صنعت کشتی‌سازی هند به شمار می‌رود. تمرکز امور اقتصادی و تجاری در بمبئی پس از استقلال هند نیز ادامه یافته و بعنوان شاهراه ارتباطی هند با ایران و جهان عرب اهمیت راهبردی خود را حفظ کرده‌است. بندر بمبئی، بزرگترین مرکز تولید پارچه‌های پنبه‌ای و فیلم‌های سینمائی شبه قاره هند است و از این رو به «بالیوود» نیز شهرت دارد.

بمبئی از اتصال ۷ جزیره به یکدیگر در زمان حضور بریتانیا در هند به وجود آمده‌است. بسیاری از شهروندان هندی از ایالت‌های مختلف به امید فرصت‌های شغلی به این شهر مهاجرت می‌نمایند.

در زمان استعمار انگلیس بر هند، بمبئی مرکز بخشهای اداری و حکومتی انگلستان در شبه قاره هند به شماره رفته و از نظر انگلستان «دروازه هند» بود. امروزه بمبئی یکی از مراکز بزرگ تجاری، فرهنگی و گردشگری هندوستان است.

مسلمانان از سال1370 ميلادي در این شهر سکنی گزیدند و در امتداد کرانه های شمال غربی هند با جزیره هرمز، به تجارت دریایی پرداختند. در سال 1530 ميلادي ، پرتغالیها جزیره بمبئی را به تصرف درآوردند. سالهای بين 1534 ميلادي تا 1661 ميلادي دوره ورود اروپاییها و بویژه پرتغالیها به این منطقه و تجارتشان در آنجاست. در این دوره ، اروپاییان به تبلیغ مذهب کاتولیک در میان بومیان هندی پرداختند. در 1661 ميلادي بمبئی به عنوان بخشی از جهیزیه همسر پرتغالی چارلز دوم ، پادشاه انگلستان ، به انگلستان واگذار شد. در 1668 ميلادي ، چارلز مالکیت بمبئی را به شرکت هند شرقی منتقل کرد. بندر بزرگ بمبئی در زبان هندی به معنای ساحل خوب از مهمترین شهرهای کشور هند و پایتخت ایالت ماهاراشترا است. این نام را پرتغالی ها روی این شهر نهادند. مومبای نام جدید شهر بمبئی است که نام یکی از خدایان زن هندی است. حدود ۸۱ درصد جمعیت در ایالت مهاراشترا هندو، ۱۶ درصد مسلمان، مسیحیت ۱ درصد، جینیسم ۱ درصد، و ادیان دیگر مانند زرتشتی و یهودی مجموعا ۱ درصد ترکیب جمعیتی را تشکیل می‌دهند. مسلمانان این ایالت را فرق سنی، شیعه ۱۲ امامی، شیعه ۶ امامی یا بوهره، آقاخان یا اسماعیلی و وهابی تشکیل می‌دهند. تعداد مسلمانان شهر بمبئی ۴ میلیون نفر برآورد شده‌است.ایرانیان مقیم بمبئی به دو دستهٔ ایرانیان مهاجر یا مقیم و دانشجویان مشغول به تحصیل در این منطقه تقسیم می‌شوند

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بمبئی یکی از قدیمی‌ترین سرکنسولگری ایران در خارج از کشور است. طول پرواز از تهران تا بمبئي حدود 5 ساعت مي باشد.ساعت بمبئي حدود يك ساعت از تهران جلوتر هست.

مراكز خريد در بمبئي :

خيابان كلابا، محله باندراLinking Road

جاذبه های گردشگری شهر بمبئي :

موزه گاندي، رختشورخانه، دروازه هند، باغهاي معلق

دهلی

دهلی یکی از قدیمی ترین نواحی مسکونی جهان و پایتخت کشور هندوستان است. دهلی نو در اصل منطقه‌ای شهری درون کلان‌شهر دهلی است. دهلی با قدمتی افزون بر ۵۰۰۰ سال به همراه دمشق و بنارس از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. این شهر تاکنون ۱۱ بار ویران گشته و از نو ساخته شده‌است. دهلی آمیخته‌ای از مذاهب و قوم ها و فرهنگهای مختلف است که در یک جا جمع شده و یک جامعه سنتی و مدرن را تشکیل می دهند.

طول پرواز از تهران تا دهلي حدود 5 ساعت مي باشد. ساعت دهلي حدود يك ساعت از تهران جلوتر هست. ولتاژ برق 220 ولت است. آب لوله كشي قابل شرب نمي باشد.

جاذبه های گردشگری دهلی

شهر دهلی دارای اماکن تاریخی و گردشگری فراوانی است که طی قرنها در این شهر ساخته شده است که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

قلعه سرخ-مسجد جامع دهلی-آرامگاه همایون-معبد نیلوفر-قطب منار-درگاه نظام الدین-بنای یادبود گاندی-دروازه هند-کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان و مغول گاردن-Jantar Mantar-قلعه کهن هند-صفدر جنگ-بازار چندی چوک-قلعه تغلق آباد-پارک دهلی-فیروز شاه کتلا-معبد آكشاردام

دروازه هند درسال 1931 در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هند به یادبود 90 هزار سرباز هندی کشته شده در جنگ جهانی اول ساخته شده، این بنا توسط یک معمار انگلیسی ساخته شده است. بر روی دیوارهای این بنای 42 متری ، نام سربازان کشته شده حک شده است

قطب منار این بنا در سال 1199 میلادی توسط قطب الدین ایبک در جنب مسجد قوه الاسلام در جنوب شهر دهلی و بر روی خرابه‌های تعداد زیادی از معابد مربوط به آئین جینیسم ساخته شده است . ارتفاع این بنای عظیم ۵/۷۲ متر است و ۳۹۹ پله دارد. این بنا از سنگ ساخته شده و از اولین بناهای عظیم هند بوده و همچنین از نمونه‌های بارز معماری هندو - اسلامی است. تزئینات روی این منار بی نظیر است. . در صحن اصلی مسجد ستون فولادی بزرگی مربوط به قرن پنجم میلادی وجود دارد که عامه، حلقه کردن دست از پشت، دور این ستون را خوش یمن می‌دانند.

معبد آكشاردام این معبد به عنوان بزرگترین معبد هندوهای جهان به حساب می آید و در کنار چترپور مندیر (شهر معابد)، بیرلا مندیر، بنگالاصاحب گوردوارا، کلیسای قلب روحانی و معبد ایسکون، از معروفترین معابد و اماکن مذهبی غیر اسلامی در دهلی به شمار می‌روند

مراکز خرید دهلی

در این شهر جواهرات ، فرش و انواع زیرانداز، روسری های رنگارنگ ، سنگ های با ارزش و لباس های ابریشمی و نقره ای خرید و فروش می شود.

از مراکز مهم و ناحیه های خرید می توان به باغ کارول (Karol Bagh) ، کوناوت (Connaught) و چندنی چوک (Chandni Chowk) را نام برد.

خیابان بابا خاراک (Baba Kharak) که در نزدیکی پارلمان هند واقع شده است نیز یکی از مهترین مراکز فروش لباس ها و روسری های هندي است.

یکی از مراکز مهم خرید در دهلی ، مرکز خرید بهشت (Delhi is a shoppers' paradise)می باشد که در آن لباس های ساده و سنتی، زیر نظر بزرگترین طراحان با قیمتی مناسب به مردم عرضه می کنند.

روستای حوض خاص (Hauz Khas Village) در 12 کیلومتری جنوب غربی شهردهلی نیز از دیگر مراکز مهم خرید جواهرات و اجناس با ارزش است.

مجتمع خرید سانتوشی (Santushi) که در کنار هتل های مهم دهلی قرار دارد نیز یکی دیگر از مراكز بزرگ و قابل توجه دهلی است. در این مرکز خرید بهترین لباس هایی که نخ های آن به وسیله دست ریسیده شده است به مشتریان عرضه می شود. در برخی از مراکز خرید سنتی دهلی حجم زیاد لباس های های آویخته شده بر در مغازه ها به حدی است که مشتریان به سختی می توانند آسمان را ببینند.

باغ کارول (Karol Bagh) مهمترین مرکز خرید در حوض خاص (Hauz Khas) است.

یکی دیگر از مراکز تجاری شهر دهلی مرکز دیلی هت (Dilli Haat) است. این مرکز که ظاهری مانند بازار دارد و در تمامی روزهای هفته باز می باشد. در این مکان می توان انواع پارچه ها و لباس ها و روسری های محلی هند را خرید. خریدی که تجربه ای هنری را برای گردشگر به ارمغان خواهد آورد.

از دیگر مراکز خرید در دهلی می توان به بازار سدر (Sadar) اشاره کرد. مکانی پرانرژی و پویا که بزرگترین ناحیه تجاری دهلی است و تمامی اجناس مورد احتیاج گردشگران در آن موجود است.

آگرا

آگرا سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرادش در کشور هند می باشد. این شهر درکنار رودخانه یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی پایتخت هند، با ماشین دو ساعت و نیم، با قطار ۴ ساعت و با هواپیما ۳۰ دقیقه فاصله دارد.

جاذیه های گردشگری آگرا

تاج محل

تاج محل که بنایی به یادبود ملکهٔ ایرانی‌تبار ممتاز محل می باشد در سال ۱۶۴۸ میلادی ساخته شده است و شاه جهان خود در طرح‌ریزی ساختمان آن نقش مستقیم داشته است و در نهایت پس از مرگش هم همان جا مدفون گردید. این بنای مهم با معماری ایرانی و در خور توجه به عنوان مهمترین بنای تاریخی هند و یکی از عجایب هفتگانه جدید، شهرت جهانی دارد.

قلعه لعل

قلعه آگرا که به حصار سرخ و لعل قلعه نیز مشهور است (لعل به زبان هندی به معنی قرمز است)، توسط اکبر امپراتور بزرگ گورکانی ساخته شد. حیاط پر پیچ و خم مسجد و تالار اختصاصی قلعه عظمت امپراتوری گورکانیان هند را منعکس می‌کند. مسجد موتی (موتی به معنی مروارید) و برج یاسمین نشان دهنده مهارت صنعتگران و معماران آن روزگار هند هستند.

این بنا را با قلعه دیگری که به همین نام قلعه سرخ یا Red Fort مشهور بوده و در دهلی است نباید اشتباه گرفت.

فاتح پور سیکری

فاتح پور سیکری به معنی «شهر پیروزی»، شهر متروکه امپراتور اکبر است که در نزدیکی آگرا واقع شده است. تالار شنوندگان، مکان‌ها و مسجدها هنوز هم کاملا سالم و در وضعیت مطلوب هستند که از جمله می‌توان پنج محل و بلند دروازه را نام برد. در محوطهٔ مسجد جامع، آرامگاه شیخ سلیم چشتی واقع است و در واقع، اکبر شاه گورکانی شهر فاتح پور سیکری را به خاطر همین صوفی معروف مکتب چیستی هند پایه گذاشته بود.

بندر گوا

بندر گوا منطقه اي زيبا با سواحل شني وسيع كه زيبايي و آرامش را براي مسافران خود به ارمغان مي آورد. طبيعتي سبز با نخل هاي زيبا در سواحل و مراكز تفريحي ساحلي و امكانات گردشگري با هزينه نسبتا" پايين، باعث محبوبيت اين منطقه در بين گردشگران شده است.

گوا در اغلب اوقات سال هواي گرم و شرجي دارد كه براي استفاده از دريا مناسب است. در ماه مي داراي گرمترين هوا كه به بيش از 35 درجه ميرسد و از اواسط دسامبر تا اواخر فوريه فصل سرد آن است كه در شبها هوا به حدود 20 درجه مي رسد. فصل بارانهاي موسمي معمولا" از ماه ژوئن تا سپتامبر مي باشد.

جاذبه های گردشگری بندر گوا

علاوه بر محيط زيباي طبيعي، گوا داراي جاذبه هاي ديدني ديگري ازجمله كليساي بوم ژيزوس، تنديس گاندي ، كليساي جامع گوا، كليساي سنت فرانسيس، سنت آگوستين ، بازار مارگو، كليساي پتناجيم، بازار ماپوسا، بازار آنجونا ، كليساي مارگو و كليساي سنت آندرو و... مي باشد.

پانجيم (پانجي) مركز ايالت گوا است، كه با خيابانهاي باريك و سنگفرش شده و كليسا ها و خانه هاي رنگي، سقف هاي شيرواني و با يك معماري پرتغالي يادگار حضور آنها در اين منطقه مي باشد

گوای قدیم در نه كيلومتري شرق پانجيم قرار گرفته است، اين شهر كه زماني رقيب ليسبون پايتخت پرتغال بوده است، امروزه به عنوان ميراث فرهنگي يونسكو به ثبت رسيده است. كليساي جامع اين منطقه در زمره بزرگترين كليساهاي آسيا قراردارد.

کلیسای بوم ژیزوس اين كليسا در منطقه گواي كهنه بين سالهاي 1594 تا 1605 با بودجه يك مرد پرتغالي ساخته شده است، پيكر موميايي يك مبلغ اسپانيايي (زاوير مقدس) در تابوتي شيشه اي بر روي طاق بلند اين بنا مشاهده مي شود.

نزديك به 455 سال است كه پيكر اين مبلغ مسيحيت كه بنا بر وصيت خودش پس از مرگ در گواي كهنه آرميده است. مردم اين منطقه معتقدند كه جسد او موميايي نيست و به طور طبيعي حفظ شده است.زيرا كه در مدت چهار ماهي كه قبل از انتقال جسدش از چين به گوا به خاك سپرده شده بود، پس از اينكه قبرش را باز كردند ، جسد هيچگونه آسيبي نديده بود.

هر ده سال يكبار جسد فرانسيس زاوير مقدس را از طاق بيرون مي آورند تا بازديد كنندگان جسد او را از نزديك ببينند.

معبد ماهالاسا (خدای مونث)اين معبد به خاطر زنگ بسيار بزرگي كه دارد مشهور است. اين زنگ فقط در زمان شهادت شهود به صدا در مي آيد. روز يكشنبه روز مقدس معبد مي باشد و مراسم خاصي در اين روز انجام مي پذيرد.

اعتقاد بعضي بر اين است كه اين معبد در ابتدا در نپال بوده و در طول حمله مغولها به گوا انتقال يافته است.

کلیسای مارگو (روح مقدس) اين كليسا در سال 1564 در وسط ميدان قديمي ساخته شده است ولي در سال 1571 تخريب و در سال 1645 از نو بنا شد. يك ارگ لوله اي قديمي و دكوراسيون زيباي داخلي شامل كريستال و گچبري از ويژگي هاي اين كليسا مي باشد.

images/vietnam.jpg


کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ندای پارسه میباشد.

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت