دانستنی های سفر

سفارت ایران

كشور قبرس برروي سومين جزيره درياي مديترانه قراردارد كه به دو بخش ترك نشين (شمالي) و يوناني (جنوبي) تقسيم بندي شده است كه بخش شمالي آن درحاكميت تركيه و بخش جنوبي در حاكميت يونان مي باشد.ترك ها مسلمان و يوناني ها ارتودوكس مي باشند.

كشور قبرس كه پايتخت آن نيكوزيا مي باشد جزء اتحاديه اروپا بوده و واحد پول آنها يورو مي باشد. ايرانيان جهت مسافرت به اين بخش از جزيره نياز به اخذ ويزا دارند.

قبرس داراي آب و هواي معتدل مديترانه اي با تابستانهاي گرم و خشك و زمستانهاي معتدل مي باشد که در فروردین و اردیبهشت روزها دارای گرمای مطبوع است اما در شب ممکن است که درجه حرارت کمی کمتر شود . بهترین فصل برای کسانی است که مایلند در طبیعت به گشت وگذار بپردازند چون همه جا سبز است وگلها شکفته اند، در ماه های خرداد , تیر ومرداد که گرمترین ماههای سال هستند و بهترین زمان برای شنا و تفریحات دریایی ، ماه های شهریور و مهر روزهای گرم با شبهای سرد دارد و در مهر آبان روزها دارای گرمای مطبوع برای مسافرتهای پاییزی است و در این فصل کماکان میشود شنا کرد و ورزشهای فضای باز را انجام داد .در آذر و دی که هوا پاییزی است گاهی وقتها باران می بارد اما هنوز خورشید در بعضی روزها نور افشانی می کند و هوای بسیار مناسبی است برای تفریحات و ورزشهای خارج از منزل .در ماه بهمن روزها به ندرت گرم و شبها سرد هستند . درختان بادام شکوفه کرده اند و هوای بسیار مناسب برای ورزش اسکی در کوههای ترودوس است.در اسفند هوای معتدل و مطبوع بهاری مناسب برای تفریحات و ورزشهای خارج از منزل و پیاده روی در قبرس می باشد. اماكن تاريخي اطراف جزيره كه بازمانده اي از رم باستان مي باشد و موزه ها و همچنين نوار ساحلي جزء اماكن مورد بازديد توريست ها مي باشد.

لارناکا و جاذبه های گردشگری آن

سومين و قديمي ترين شهر قبرس مي باشد كه در محل شهر باستاني كيتون بنا نهاده شده است. جهانگردان در اين منطقه زيبا مي توانند از درياي آرام آن با سواحل نرم شني و آفتاب گرم، غروب هاي زيبا، مردم مهمان دوست ، بازي ها و ورزشهاي آبي ، آثار باستاني به جا مانده از مسلمانان و مسيحيان و... لذت ببرند.

اماکن و مناطق توریستی لارناکا : كوه Troodos- مكان تاريخي Omeriye Hamam- موزه ملي مبارزه - موزه قبرس- موزه Byzantin- موزه سكه- كليساي لازاروس

قلعه لارناكا- مسجد حلاسطان

ليمانسول

بزرگترين و پرجمعيت ترين شهر كشور قبرس مي باشد.اين شهر بندري يكي از مهم ترين بنادر ترانزيت كالا در اروپا و درياي مديترانه مي باشد. فروشگاهها و مراكز خريد مدرن، انواع رستورانها و مراكز تاريخي و موزه هاي متعددو تالارهاي تئاتر از ديدنيهاي اين شهر به شمار مي آيند.

جاذبه هاي گردشگري ليماسول

قلعه ليماسول-موزه قبرس-موزه هنرهاي فولك-موزه اركولوجيكال-قلعه كولوسي-درياچه نمك آكروتيري-ساحل داسوي، ساحل دولتي-ساحل لديز مايل

اطلاعات ضروری

ولتاژ برق 220 ولت مي باشد، ولي پريزهاي برق از نوع سه شاخه مي باشد. در اكثر هتلها مي توانيد با پرداخت مبلغ آداپتور مربوطه آنرا دريافت و در صورت عودت آن در هنگام خروج پول آنرا پس بگيريد. قبرس از تاریخ اول ماه مه 2004 به عضویت اتحادیه ای اروپا در آمده است. ورود, تملک و استفاده از مواد مخدر و روان گردن به حکم قانون شدیدا ممنوع است. واکسیناسیون جهت سفر به قبرس لازم نیست. آب لوله کشی قابل نوشیدن می باشد.ولي توصيه مي گردد آب را خريداري نماييد.بانکهایی خاص در مناطق توریستی در ساعات بعد از ظهر نیز باز می باشند. کلیه ی انواع داروهای بین المللی در داروخانه های سراسر قبرس قابل عرضه است.

سیستم تلفن خودکار با 200 کشور دنیا ارتباط برقرا می کند. کارت تلفن را می توان از دفاتر پستی, کیوسکها و فروشگاههای سوغاتی خریداری کرد. برداشتن اجناس عتیقه از کف دریا یا خارج کردن آنها از قبرس بدون گواهی صادرات مخصوص قبرس ممنوع می باشد.

بازدیدکنندگان باید به سنن دینی احترام بگذارند و از پوشیدن شلوارهای کوتاه یا لباسهای بدون آستین در کلیساها و دیرها خودداری کنند.

سفرهای کوتاه دریایی به جزیره ی یونان, مصر, لبنان, و سوریه را می توان با یکی از کشتی های مسافرتی با امکانات کامل و پذیرایی با قیمتی مناسب انجام داد.

دادن انعام در رستورانها و تاکسی ها و غیره دلخواه است اما همیشه ازآن استقبال می شود.

یکی از غذاهای خوش طعم محلی که قیمتی مناسب دارد " سوفلاکی ستین پیتا" می باشد که کبابی مخصوص در نانی نازک است.

در هنگام ورود به قبرس حتما" مدارك و پول خود را در كيف دستي قراردهيد زيرا مراحل كنترل ويزا و ورود قبل از تحويل چمدانها انجام مي پذيرد. و درهنگام كنترل پاسپورت و ويزا ،رزرو هتل و داشتن هزينه سفر و علت سفر به اين كشور توسط پليس كنترل مي گردد.

پس از تحويل چمدانها به قسمت گمرك مراجعه و بعد از آن مي توانيد از فرودگاه خارج شويد.

ورود میوه به صورت تازه به كشور قبرس ممنوع مي باشد. ورود مبالغ بالغ بر 13000 یورو نیاز به اظهار نامه ارزی دارد. کنترل ویژه و سختي جهت جلوگیری از ورود مواد مخدر به هر اندازه در فرودگاه انجام می شود. چنانچه مبلغی که می خواهید خارج نمایید بیش از 4000 یورو باشد باید برای این مبالغ هم اظهار نامه ارزی داشته باشید. ورود سيگار به ازاء هر نفر بیش از 2 جعبه سیگار ممنوع مي باشد. ( سیگار های اضافی مصادره خواهد شد. ) درصورت همراه داشتن اجناس گرانقيمتي مانند فرش , طلا , نقره یا وسایل الکتریکی نو و ... باید 15 % مالیات پرداخت نمایید و اگر رسید خرید به زبان انگلیسی نباشد خود مامورین نرخ گذاری خواهند نمود

حمل و نقل داخلی

قبرس فاقد راه آهن مي باشد، خطوط اتوبوسراني بين شهري از سال 2005 فعال گرديده اند و در داخل شهرها مي بايست از تاكسي استفاده نمود كه نرخ آن در ايام تعطيل و يك شنبه ها گرانتر مي باشد. جهت استفاده از تاکسی باید به آنها تلفن شود یا مستقیما به دفتر آنها مراجعه گردد بدین معنا که تاکسی ها در خیابان ها دائما در حرکت نیستند و این بر نرخ تاکسی ها نمی افزاید.

اتوبوس های شهری و بین شهری از ساعت 7:30 الی 16:30 یا 17 کار می کنند. تاکسی های بین شهری گروهی , از نوع ماشین های ارزان قیمت هستند و هر دستگاه حداقل بین 7 نفر مشترک است و مسافرین را در شهر های مختلف راس ساعت خاصی با رزرو قبلی جا به جا می کنند. اتوبوس های شهری و بین شهری خصوصی برنامه مخصوصی دارند و هزینه آنها کمی بیشتر از اتوبوس های عادی می باشد.

توجه داشته باشید که رانندگی در قبرس از سمت چپ خیابان می باشد .بنابراین درتمام وسایل نقلیه سیستم رانندگی در سمت راست تعبیه شده است. جاده های مسطح و صاف قبرس تحت استانداردهای بین المللی ساخته شده وشهرها و دهکده ها را به یکدیگر مرتبط می کنند.

اتوبان های چهار خطه , پایتخت قبرس , نیکوزیا را به شهرهای ساحلی لیماسول , لارناکا , پافوس و آیناپا متصل می کنند. جاده های فرعی و جنگلی نیز راههای ارتباطی مناسبی میباشند که خصوصا در فصل سردسال اقدامات امنیتی ویژه ای در آنها انجام می شود. گردشگرانی که مایلند وسیله نقلیه خود را همراه خود به قبرس بیاورند می توانند این کار را انجام دهند و باید پروانه خروج معتبر تا 3 ماه از کشور متبوع خود دریافت کنند. اعتبار این پروانه توسط اداره گمرک قبرس قابل تمدید است.

فرودگاه بين المللي لارناكا در فاصله 5كيلومتري مركز شهر قراردارد و سرویس های قابل دسترس در فرودگاه عبارتند از: اطلاعات پرواز به صورت 24 ساعته ، اطلاعات جهانگردی از ساعت 8:30 الی 23:00 ، تبدیل ارز ، تلفن بین المللی سکه ای و کارتی ، کافه تریا ، روزنامه فروشی ، حمل و نقل با تاکسی بر اساس تاکسی متر ، اجاره ماشین با گواهینامه بین المللی ، دفتر برگشت مالیات خرید ، خدمات مسافرت برای معلولین، اداره پست ، دکتر ، پارکینگ ،استفاده از کارت های اعتباری ، خدمات ATM ، مرکز خرید DUTY FREE ، اجاره ماشین.

images/iran.jpg


کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ندای پارسه میباشد.

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت