دانستنی های سفر

سفارت پرتغال

روسيه با توجه به وسعت و تنوع جمعيتي ، از ديدنيهاي تاريخي و طبيعي و هنري زيادي برخوردار مي باشد، همچنين بدليل اينكه در قرنهاي اخير يكي از كشورهاي قدرتمند جهان بشمار مي آمده ، داراي قصرها ، ساختمانها و موزه هاي زيادي مي باشد و شهر مسكو به عنوان پايتخت آن از بخش زيادي از اين ديدنيها بهره جسته است.

مردم روسيه ، مردمي فرهنگ دوست هستند و براي شخصيت هاي فرهنگي ، ارزش ويژه اي قائل مي شوند. روسيه با فرهنگ كهن و ريشه دار خود در سراسر اروپا الهام بخش نژاد اسلاو مي باشد.

در تعطيلات رسمي ادارات دولتي و سفارتخانه ها و برخي فروشگاهها تعطيل مي باشد، اگر تاريخ تعطيلات با شنبه يا يكشنبه تداخل كند، به جاي آن دوشنبه تعطيل مي شود.تعطيلات سال نو (اول ژانويه)-كريسمس (7ژانويه )-روز دفاع از ميهن (23فوريه)-روز جهاني زن (8مارس)-روز كارگر (1مي)-روز پيروزي (9مي)-روز روسيه (12جون)-روز وحدت (4نوامبر)-تعطيلات مسلمانان ( عيد فطر و عيد قربان).

در روسيه با توجه به وسعت و وجود فرهنگهاي مختلف تنوع غذايي زيادي وجود داردولي اساس آن بر غذاهاي روستايي با تركيبي از انواع مرغ و ماهي و قارچ و ميوه ها و عسل است. سوپ و تاس كباب هاي روسي كه غذاي اصلي روسها بوده از گوشت و ماهي طبخ مي شوند.

در روسيه براي تهيه غذا و نوشيدني از مواد غيرحلال استفاده مي شود لذا مسلمانان مقيد بايد احتياط را رعايت نمايند و از هرمكاني غذا تهيه ننمايند

طول پرواز تهران تا مسكو حدود 3/5 ساعت و از مسكو تا سن پترزبورگ حدود دو ساعت مي باشد. ساعت مسكو و سن پترزبورگ حدود نيم ساعت از تهران عقب تر مي باشد.

ولتاژ برق 220 ولت مي باشد. واحد پول روسيه روبل مي باشد كه هر روبل به صد كوپك تقسيم مي شود.

مسكو داراي زمستانهاي سرد كه دما به 12- درجه سانتيگراد و تابستانهاي گرم و معتدل كه بالاترين دما در ماههاي تير تا شهريور به حدود 20-24 درجه سانتيگراد ميرسد. ( البته در تابستان 2010 گرماي بي سابقه اي را تجربه كرد كه منجر به آتش سوزيهاي جنگلهاي اطراف شهر شد.)

جاذبه های گردشگری مسکو

ميدان سرخ كه در مركز شهر مسكو واقع گرديده است و خيابانها و بزرگراههاي اصلي اين شهر از اين ميدان منشعب مي شود و به عنوان هسته اصلي شهر محسوب مي گردد. اين ميدان مكانهاي ديدني زيادي را شامل مي شود از جمله :

آرامگاه لنين : كه محل دفن رهبر انقلاب كمونيستي شوروي سابق مي باشد.

لوبنوي مستو : اين محل كه يك سكوي 13 متري در مقابل كليساي جامع سن باسيل مي باشد، كه در قديم محل سخنراني براي اهالي مسكو بوده است.

كاخ كرملين كه مشرف به رودخانه موسكوا و ميدان سرخ ساخته شده است و شامل 4قصر و چهار كليسا و ديواري در اطراف آن با برجهاي ديده باني مي باشد كه محل اقامت رياست جمهوري روسيه مي باشد.

خيابان New Arbat كه در نزديكي آربات قديم قرارگرفته محل مناسبي براي گردش و پياده روي مي باشد. البته گرانقيمت ترين رستورانها و كلوپ ها در آن واقع شده است، ولي تعدادي كافه با قيمت مناسب نيز وجود دارد.

مسجد جامع مسكو كه در سال 1904 ساخته شده و تا كنون چندين بار مرمت و بازسازي شده است. اين مسجد در تعطيلات مذهبي مسلمانان، بيش از 50 هزار مسلمان را در داخل و اطراف خود جای می دهد و از حيث اجتماعي مسجد مركزي روسيه به شمار مي آيد.

كليساي سن باسيل اين بناي زيبا كه موزه اي را هم شامل مي شود سمبل مسكو مي باشد. اين كليسا در بين سالهاي 1555 تا 1561 به سفارش ايوان چهارم و به مناسبت روز تسخير كازان و آستاراخان ساخته شده است.

متروي مسكو كه بدليل معماري زيبا و چهل چراغ هاي آن شهرت جهاني دارد از سال 1935 به حمل و نقل مسافر در اين شهر مشغول مي باشد اكنون داراي حدود 180 ايستگاه مي باشد كه ايستگاه Park Pobedy آن بدليل اينكه در عمق 84 متري زيرزمين قرار دارد ، داراي طولاني ترين پله برقي در اروپا مي باشد. توسيه مي شود حتما" در مدت اقامت در مسكو از ايستگاه هاي آن بازديد داشته باشيد.

باغ الكساندر كه در سراسر حصار غربي كاخ كرملين در بين سالهاي 1819 تا 1823 ساخته شده، يكي از اولين پاركهاي مسكو مي باشد. اين پارك از سه باغ مجزا تشكيل شده است. در اين پارك آرامگاه سربازان گمنام (با مشعلي دائمي) و بناي يادبود انديشمندان كمونيست و همچنين در زير برج مهمات، يك غار مصنوعي با در و پنجره مشبك كه به ياد پيروزي روسيه بر ناپلئون مي باشد،قرار دارد. اين باغ چشم انداز زيبايي از برج Kutafya Tower دارد.

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ داراي تابستانهايی با هوای گرم و شرجي است كه تحت تاثير بادهاي درياي بالتيك كمي خنك تر می شود و زمستانهايی سرد و طولاني است.

تابستانها درجه حرارت به 20-22 درجه ميرسد(سال 2010 به 37 درجه رسيد) و در سال 1883 با درجه منفي 36 درجه ركورددار مي باشد.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ

مسجد سن پترزبورگ كه گنجايش پنج هزار نمازگزار رادارد، در سال 1913 افتتحاح شد كه در زمان افتتاح ، بزرگترين مسجد اروپا بوده است. مناره هاي آن 94 متر ارتفاع و گنبد لاجوردي آن 39 متر ارتفاع دارد.

كليساي اسحاق مقدس در نزديكي اداره نيروي دريايي قرار گرفته است. اين كليسا با دارا بودن گنبدی به ارتفاع 101 متر ، بعنوان سومين گنبد بلند دنياست.اگر همت كنيد و از 300 پله آن بالا رويد مي توانيد چشم انداز زيبايي از شهر را ببينيد. اين كليسا جزء جاذبه هاي اصلي شهر مي باشد و سالانه جهانگردان زيادي از آن ديدن مي كنند.

کلیسای مسیح خونین

اين كليسا در محل خودكشي الكساندر سزار دوم قراردارد كه در آن مي توان به تماشاي حدود 6000 كاشي زيبا و نقاشي هاي متعدد پرداخت.

كليساي كازان كه مقبره ژنرال ميخائيل كوتوزوف را در خود جاي داده است ، بسيار زيباست و نماي داخل آن نيز زیباییهای خاص خود را دارد.

كلبه چوبي پتر كبير در مجاورت رودخانه و در منطقه پروسكايا در سال 1703 جهت اسقرار پطركبير در زماني كه نقشه شهر در حال طراحي بود ساخته شد.

موزه هرميتاژ با بيش از 3ميليون اثر هنري فوق العاده ، يكي از برجسته ترين جاذبه هاي گردشگري سن پترزبورگ به شمار مي آيد. اين مجموعه كاخ عظيمي است كه موزه بخشي از آن مي باشد. بناي اصلي قصر بنام قصر زمستاني نام دارد و در گذشته محل سكونت تزارهاي روسي بوده است. اين موزه به دستور كارترين كبير با خريد 200 اثر نقاشي از اروپا در سال 1764 تشكيل شد ولي در آن روزگار تعداد كمي مي توانستند از اين مجموعه ديدن كنند و خلوتگاه كاترين كبير بوده است.

ستون الكساندر كه در سال 1834 پرده برداري شد در خارج از كاخ زمستاني قراردارد. اين برج گرانيتي 47متر ارتفاع دارد و يادبود پيروزي روسيه بر ناپلئون مي باشد.

images/porteghal.jpg


کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ندای پارسه میباشد.

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت